C
Cel
Vieras
Onko kokemusta? Viiltää siis äärettömän kovaa niin takapuolesta kun emättimestä ja ehkä kohdustakin.
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Mulla oli tosi pahoja viiltelyitä. Välillä tuntu niinku ois puukon päälle istunut ja välillä ei voinu istua ollenkaan.
Mulla oli kipujen syynä endometrioosi.
Mulla tuntuu just tolta. Ulvon kivusta, saattaa yhtäkkiä alkaa todella kovasti viiltämään ja supistamaan. En tiä voisko mulla olla endo kun on jo kaks lastakin eikä o huomattu et ois.
Miten se todettiin sulla?
Alkuperäinen kirjoittaja Kotilohikäärme;22535352:Mulla on aina ollut ihan tappavat menkkakivut. Kukaan lääkäri ei oo endoa edes maininnut. Kivut pysyy ojossa Litalginilla, mutta ilman sitä menee puoli päivää lattialla maatessa kun taju meinaa lähteä. Ekana päivänä vessaan mennessä lähtee näkö ja kuulo ja tulee kuuma ja hävii voimat. Muina päivinä sit vaan sattuu hemmetisti.
Eivät ainakaan helpottaneet ekan lapsen myötä. Tuun kyllä tosi helposti raskaaksi.
Joo ja tuossa on jo tajunlähtö tosi lähellä!! Mul oli tollasta kans, noiden fiilareiden jälkee mulla alko aina korvissa humisee ja sit lähtiki jo taju. Se kipu oli niin kovaa. Ja ihan makuultaan taju veks.
Endodiagnoosia tuntuu olevan kauheen hankala saada, jotenki tuntuu ettei sitä lekurit kunnolla ees diagnosoi. Mun leikkauksen jälkee ku mulla todettii endo ja lueskelin oireita ni totesin että oishan toi lekureiden pitäny tajuta, oikee oppikirjaendo..
Alkuperäinen kirjoittaja Kotilohikäärme;22535458:On kyllä tajunnanlähtö hyvin lähellä. Ei näe, ei kuule, on vaan helvetin kuuma niin että talvella kiittää et lattianrajasta vetää. Ihanaa laittaa poski kylmää lattiaa vasten. Ei pysty liikkumaan. Meinaa tulla paskat housuun ja on kertakaikkisen kamala olo mutta taju tuntuu pysyvän.
Tuo kuullostaa ihan samalta mitä mulla oli ne tosi pahat kipukohtaukset. Tuntikausia makasin kylppärin lattialla tuossa tilassa. Ei uskaltanut nousta ku ei tienny millon lähtee taju ja sit kaatuu pahasti. Eikä myöskään mennä sänkyy ku kokoajan tuntu et kohta lentää tavaraa joko ylä- tai alapäästä. Välillä paleli horkassa ja välillä ihan märkänä tuskanhiestä. Kieltämättä, välillä tuli mieleen että lähtis jo se taju et loppuis ees hetkeksi tuo kipu..
Kaks kertaa mut vietiin lanssilla kivunhoitoon osastolle ku olin niin heikos hapes. Luojan kiitos, ei koskaan enää noita..
Alkuperäinen kirjoittaja Kotilohikäärme;22535593:No huh! Onneks mulla ne kestää noin puoli tuntia ehkä? noin pahoina. Lopun päivää oon keskeltä katki. Burana, Panadol...ei mitään vaikutusta.
Niin ja luin lisää tosta. Endoon viitais sekin että gynen tekemät sisätutkimukset ynnä muut ultrat ja sörkkimiset sattuu aina ja aika paljon?
Joo kaikki tutkimukset sattui. Ja yleensä vielä PALJON! Mä oon gynellä itkeny, huutanu ja pikkasta vajaa pyörtyny. Sillo gyne lopetti tutkimuksen kesken ku sanoin et nyt pimenee silmis. Mä otin aina Buranat ja Panadolit ennakkoon ennen gynelle menoo mut eihän ne mitää auttanu. Gynen jälkee oliki sit pari päivää aina kunnolla kipee.
Alkuperäinen kirjoittaja Kotilohikäärme;22535778:Sattuks ne myös raskausaikana?
Sattui, mulla sattui aina. Sattu oli mikä aika kierrosta tahansa. Mulla sattu yleensäkin koko raskaus ihan törkeesti, olin suunnattoman kipee. Tilannetta tietenki viel pahensi se että mulla oli paljon lapsivettä ja vatsa oli valtava!
Monestihan sanottaan että raskaus helpottaa oireita ja parantaa endon. Mulla raskaus ei helpottanu yhtään mitään, ekat menkat tuli vajaa kuukaus jälkivuodon loppumisesta ja jo toiset menkat oli tosi kipeet.
Alkuperäinen kirjoittaja Kotilohikäärme;22535891:Vähän sama vika. Viime raskaudessa sain yhden jonkun kohtauksenkin. En tiedä mikä oli mutta hemmetin paha mutta meni äkkiä pois. En ollut suomessa.
Raskausvaivoja on jos minkäkinlaista. En pääse kävelemään ja lapsivettä oli ihan hemmetisti viimeksi. Ei se valtameriallas kyllä haitannut muuta kuin autossa istumista.
Ja tosiaan toi tutkiminen sattuu aina. Aattelin vaan et pitäiskö senkin helpottaa raskausaikana. En joudu lepuuttamaan vessan lattialla kuitenkaan onneksi ja viimeks kesti 9kk synnytyksestä autuasta menkattomuutta.