V
vieras
Vieras
Mun mielestä siinä on jotain ristiriitaista, mutta jos jollain on joku hyvä perustelu niin kuulisin sen mielelläni. Asiallinen keskustelu tästä, kiitos.
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja AavikonNorsu:No eihän sille maksetakkaan!!
Alkuperäinen kirjoittaja ap:Alkuperäinen kirjoittaja AavikonNorsu:No eihän sille maksetakkaan!!
kyllä maksetaan. hän saa rahaa siitä, kun lapsi on luona. niin sanottua "luonapitokorvausta".
Alkuperäinen kirjoittaja Aamuäree:Ai jaa, lapsilisät menee tietenkin kunnalle. No sitten on oikein.
Alkuperäinen kirjoittaja Moonbride:Kyllä sitä vain maksetaan, tosin ei se kovin hulppea ole.
Alkuperäinen kirjoittaja AavikonNorsu:Alkuperäinen kirjoittaja Moonbride:Kyllä sitä vain maksetaan, tosin ei se kovin hulppea ole.
No ei, mutta kyllä kun lastenkodista muuttaa pois niin saa ihan hyvät "itsenäistymisrahat"
Alkuperäinen kirjoittaja åboriginaali:Mutta se on väärin, että nämä lapset joutuvat ryntäämään sitten sunnuntai-iltana lastenkodin ruokakaapille ja syövät kuin hevoset, koska kotona ei ole ollut ruoaksi muuta kuin pari palaa näkkäriä ja yksi jogurtti... |O
Ruokarahat menee äiskän kaljoihin.
Alkuperäinen kirjoittaja mio:Mun ystävä nuoruudesta oli vauvasta saakka lastenkodissa ja äiti otti sen sitte teini-ikäisenä kotiin kun sai siitä rahaa sossuta, siis oman lapsen otti takas joka oli koko lapsuuden asunu lastiksessa ja tää sitte oli 14-15v kun äiti kekkas että sossu maksaa rahaa kun ottaa sen lapsen asumaan luokseen. Sai jonkun isomman kerta korvauksen ja sitte ylläpito rahaa![]()
omasta lapsesta jonka sitte nakkas pihalle tasan samana päivänä kun lapsi täytti 18v
kaikkee sitä maa päällään kantaa
![]()
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Äläpäs yleistä. Itse olen lastensuojelulaitoksessa töissä, ja osalla on noita ongelmia kotona, mutta osa tulee ns. hyvistä perheistä, huostaanotto johtuu nuoren omista jutuista(lintsaus, huono kaveripiiri, päihteet etc)
Alkuperäinen kirjoittaja AavikonNorsu:Alkuperäinen kirjoittaja mio:Mun ystävä nuoruudesta oli vauvasta saakka lastenkodissa ja äiti otti sen sitte teini-ikäisenä kotiin kun sai siitä rahaa sossuta, siis oman lapsen otti takas joka oli koko lapsuuden asunu lastiksessa ja tää sitte oli 14-15v kun äiti kekkas että sossu maksaa rahaa kun ottaa sen lapsen asumaan luokseen. Sai jonkun isomman kerta korvauksen ja sitte ylläpito rahaa![]()
omasta lapsesta jonka sitte nakkas pihalle tasan samana päivänä kun lapsi täytti 18v
kaikkee sitä maa päällään kantaa
![]()
jos on ollut vauvasta saakka lastenkodissa niin ei se äiti sitä niin vaan "ota" takaisin, vähän epäilen juttuasi
Alkuperäinen kirjoittaja v:Saako etävanhempikin jotain ruokarahaa, kun lapset tulee viikonlopun viettoon?