Yötissi pois?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Onerva76
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
O

Onerva76

Vieras
Minkä ikäisenä olette vierottaneet vauvanne pois yötissuttelusta? Meidän 7kk tyttö käväisee pikaisesti tissillä 1-2 kertaa yössä ja jatkaa aina uniaan saatuaan hieman maitoa. Imuttelu kestää n. 5min. Tuntuu, ettei kyseessä ole nälkä vaan psyykkinen tapahtuma, unen saa paremmin uudelleen, kun tissi on suussa. Ennen nukkumaan menoa saa puuron ja maitoa, joten nälkäisenä ei ainakaan nukahda. Ei millään viitsisi alkaa huudattaa ja pitää unikoulua vielä. Esikoinen vieroitettiin maitopullosta 10 kk ikäisenä ja tuolloin unikoulua kesti 3 yötä ennen kuin pullo jäi pois. Täytyy myöntää, että olen hieman itsekäs, kun haluaisin jo nukkua ilman, että täytyy nousta imettämään. Alkaa jo väsyttää...
 
Meillä meni vuoden ikään asti ennen kuin yötissistä päästiin ;) Sopivaa hetkeä ei vaan tullut ja aina väsytti kun yöllä sai valvoa. Eikä nälästä todellakaan johtunut enää yli puolivuotiaana, oli vaan totuttu tapa.

Oletko kokeillut muita keinoja kuin tissin antamisen? Meillä nukahti/nukahtaa helposti kun vähän hyräilee tai silittää selkää. Myös tutti on käytössä mutta on alkanut kelvata yöllä vasta yösyöttöjen loputtua. Aikaisemmin kelpasi vaan tissi ;)

Omasta kokemuksesta voin sanoa että meillä kesti huutoa ekana yönä vajaat 2 tuntia ja seuraavana nukahti jo helposti uudestaan vaikka joitakin kertoja heräsikin. Siirryin itse seinänviereen ja mies sai hoitaa nämä heräämiset ettei vauva "haistanut" maitoa. Hyvin sujui ja alle viikossa nukuttiin kokonaisia 12 tunnin öitä! Kyllä se siitä =)

Alunperin pelkäsin miten kauan sitä huutoa kestää.... Meillä toinenkin lapsi ja asunto oikein raikaa kun neiti huutaa.. Luojan kiitos esikoisella on hyvät unenlahjat eikä edes herännyt ;)
 
Meillä painitaan saman ongelman kanssa. Unikoulua yritettiin jo kerran ja tein kunnon karhunpalveluksen kun luovutettiin. Meidän 8 kk poika on vaan sen verran sinnikäs kaveri, että unikoulua kesti vajaa 2 viikkoa, eikä tuottanut oikein minkäänlaista tulosta.
Nyt taas näyttäisi siltä, että eroahdistus on päällä ja sitä kai suositellaan ettei sen aikana unikoulutettaisi?

Meillä poika syö aikuisen annoksen puuroa illalla ja maitoa päälle, joten nälästä ei taatusti ole kyse. Vaan piintynyt tapa. Hyräilyistä, tassutteluista tms ei meillä ole mitään hyötyä. Poika alkaa parkua vaan kahta kauheammin. Syliin saa rauhoitettua ja siihen usein nukahtaakin, mutta kyllä ainakin kerran yössä on pakko antaa rintaa.

Meillä on suunnitteilla aloittaa unikoulu heinäkuun lopussa miehen lomalla. Osaako kukaan sanoa, olisiko se kuitenkaan järkevää jos eroahdistus päällä? Milloin on "hyvä ikä" vai onko sellaista?

Onerva, kyllä täälläkin ollaan sen verran "itsekkäitä" että toivoisi että 8 kk ipana osaisi nukkua yönsä paremmin...;)
 
Eroahdistuksen aikaan ei ainakaan meillä olis vieroitus onnistunut, oli sen verran kiinni äidissä ja heräili yöllä vielä enemmän :( Eroahdistus oli siinä 9-11kk iässä, sitä ennen vierastamista jne. Eli tuo 11-12kk ikä oli meille just sopiva ja onnistuikin hyvin. Iltatissistä luovuttiin ennen kuin aloitettiin yösyötöistä vieroitus. Ajattelin vaan että kun illalla saa tisua niin se on mielessä vielä yölläkin =)

Ei meilläkään tuo "tassutus" ekana yönä onnistunut, sylissä piti olla ja välillä vieressäkin. Kun oli huutanut tarpeeksi niin lopulta sai nukahtamaan sänkyyn silittämällä kun oli jo niin väsynyt. Olen kerran aikaisemminkin kokeillut mutta luovutin tunnin huutamisen jälkeen.... On se vaan niin vaikeaa katsoa toisen huutamista ja tissinkaipuuta :( Mutta kyllä kannatti!! En yhtään ihmettele että haluatte jo nukkua, meillä meni koko vuosi niin että alle 5 kertaa nukuttiin 8 tuntia putkeen..
 
Pojan ollessa 9 kk pidettiin unikoulu ja hyvin tuotti tulosta,kahden yön jälkeen nukkui ilman tissiä.Aina kun alkoi yöllä tissiä vaatimaan niin mä poistuin huoneesta ja mies hoiti rauhoittelun.Vauvojen unikouluttajan mukaan eroahdistus ei ole este unikoululle ja sen voi pitää puol vuotiselle,mun mielestä saa kyllä olla vähän vanhempi.Selaileppa ap sivuja,löytyy ketjuja joissa hyvin selitetty ja perusteltu miten vieroitus kannattaa tehdä.
 

Similar threads

Yhteistyössä