Yölliset hikoilukohtaukset, mistä voi johtua?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Herään läpimärkänä hiestä. Toissayönä peräti lähes 10 kertaa! Mistä ihmeestä se vois johtua? Onko kelläään muulla samaa? Lievä mielialalääkitys mulla on, ja nää on alkanut tämän ahdistushäiriöni aikana. Yöllä en näe painajaisia (tai en ainakaan muista), herään vaan yhtäkkiä hikisenä, ja kohta jatkan uniani. Katkonaiset yöunet ei tietenkään ole omiaan parantamaan mielenlaatua, ja vaivaa kun en tiedä mistä nää johtuu.
 
[QUOTE="vieras";27309641]Onko uus lääkitys? Mulla melkein kaikki mielialalääkkeet joita kokeilin aiheutti alkuun kauheaa yöhikoilua[/QUOTE]

Puoli vuotta sitten aloitettu. Alussa hikoilu ei ollut näin kovaa, vaan nyt kun lääkitystä on pikkuhiljaa vähennetty, niin hikoilu on pahentunut. Voiko se olla jotain läpipuskevaa ahdstusta?
 
Voisiko olla alhainen verensokeri? Et olisi ensimmäinen, etkä varmaan tuhanneskaan tapaus, jossa diabetesta tai jotakin sen esiastetta hoidetaan mielialalääkkeillä.
 
Lymfooma eli imukudossyöpä saattaa aiheutta niin kovaa hikoilua, että joutuu esim. tyynyliinan vaihtamaan keskellä yötä. Näin sanoi syöpälääkäri viime viikolla äitini lääkärikäynnillä.
 
[QUOTE="vieras";27309715]Puoli vuotta sitten aloitettu. Alussa hikoilu ei ollut näin kovaa, vaan nyt kun lääkitystä on pikkuhiljaa vähennetty, niin hikoilu on pahentunut. Voiko se olla jotain läpipuskevaa ahdstusta?[/QUOTE]

Lääkkeiden lopetus (pikkuhiljaakin) voi aiheuttaa ties minkälaisia vieroitusoireita, mutta voi toki olla ahdistustakin. Tai tietysti jotain täysin masennukseen liittymätöntä :D
 
Alkuperäinen kirjoittaja lääkäri;27309794:
Voisiko olla alhainen verensokeri? Et olisi ensimmäinen, etkä varmaan tuhanneskaan tapaus, jossa diabetesta tai jotakin sen esiastetta hoidetaan mielialalääkkeillä.

Verensokerini laskee herkästi, en meinaa aamulla päästä tolpilleni. Se mitattiin sillon alussa ja kuukausi sitten, oli kyllä normaali (noin 4-5 muutama tunti syömisestä).

Imusolmukkeet eivät ole turvonneet.
 
[QUOTE="vieras";27309978]Kuumuudesta =)
Onko sulla untuvapeitto?[/QUOTE]

Ei, tavallinen täkki, monta vuotta vanha ja pesty monta kertaa, päällä hihaton paita ja pikkarit, huoneessa 19 astetta lämmintä.
 

Yhteistyössä