Yo-pohjainen lähihoitajan koulutus

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Jos haluaa opiskella lastenhoitajaksi yo-pohjaisen lähihoitajakoulutuksen kautta, niin mitä kaikkea em. koulutukseen sisältyy? Lähinnä ajattelen sitä, kuinka suuri osa koulutuksesta on varsinaisesti päiväkotityöhön liittymätöntä, ts. vanhusten ja mielisairaiden hoitoa, sairaalatyötä ja vastaavaa.

Onko jotain erityistä muuta, mitä haluaisit sanoa tuosta koulutuksesta?
 
opiskelet ihan tavallisesti lähihoitajaksi eli yksi jakso on lasten ja nuorten hoitotyötä, seuraava hoitoa ja huolenpitoa ( vanhukset ), sitten kuntoutus ( kehitysvammaiset?, vanhukset, mielenterveys..) ja sit saat valita viimeisen eli valitset sitten lapset ja nuoret. Kaikki tavalliset opintokokonaisuudet sun täytyy käydä kuten muidenkin, riippumatta suuntautumisesta.
Päiväkotiharjoittelu on eka ja sit sulla varmaan viimenen harjoittelu. Nuo harjoittelupaikatkin on tosi hyvin sovittavissa mutta esim. hoidossa ja huolenpidossa et voi mennä päiväkotiin..
Ootko miettinyt oppisopimusta? siinä voisit olla koko ajan päiväkodissa, tietty harjoittelut muualla?
 
[QUOTE="jatta";28948243]opiskelet ihan tavallisesti lähihoitajaksi eli yksi jakso on lasten ja nuorten hoitotyötä, seuraava hoitoa ja huolenpitoa ( vanhukset ), sitten kuntoutus ( kehitysvammaiset?, vanhukset, mielenterveys..) ja sit saat valita viimeisen eli valitset sitten lapset ja nuoret. Kaikki tavalliset opintokokonaisuudet sun täytyy käydä kuten muidenkin, riippumatta suuntautumisesta.
Päiväkotiharjoittelu on eka ja sit sulla varmaan viimenen harjoittelu. Nuo harjoittelupaikatkin on tosi hyvin sovittavissa mutta esim. hoidossa ja huolenpidossa et voi mennä päiväkotiin..
Ootko miettinyt oppisopimusta? siinä voisit olla koko ajan päiväkodissa, tietty harjoittelut muualla?[/QUOTE]

Kiitos vastauksesta. Sitä omaan suuntautumiseen liittymätöntä "muuta" on siis jotain puoli vuotta tjsp?

Oppisopimuksesta, eikö se ole melko rankkaa, jos iltaisin töiden jälkeenkin pitäisi tehdä opintoihin liittyviä juttuja? Ja oppisopimuspaikkaa luultavasti vaikea saada, jos työnantajan kerran pitää maksaa tutkintoa vailla olevalle normaalia palkkaa?
 

Similar threads

L
Viestiä
2
Luettu
1K
Aihe vapaa
Lapsen ravinto 6:sta 24:n kuukauden ikään.
L

Yhteistyössä