Ylikuolleisuus Suomessa kehittyneiden maiden toiseksi korkein

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Alkuperäinen kirjoittaja vierailija 4197758:
98% tupakoitsijoista sairastuu elämänsä aikana keuhkoahtaumatautiin tai keuhkosyöpään. Myös muut syövät kuten suu, ruokatorvi, mahalaukku... sekä sydän- ja verisuonitaudit liitetään tupakointiin.
Juu, kurkussa hengitysputki siitä ilosta samoihin aikoihin kun muut kalastelee lastenlasten kanssa
 
Ylikuolleisuus Suomessa kehittyneiden maiden toiseksi korkein
Tässä Bloombergin artikkeli. Kumulatiivinen ylikuolemien määrä suhteessa väestöön on noussut kehittyneiden maiden toiseksi korkeimmalle tasolle. Myös korkeammalle kuin niissä USA:n osavaltioissa, joissa rokotuksia on annettu eniten.


THL:n vastaus yhä kasvaviin ylikuolemiin on se, että koronakuolemien raportointia rajoitetaan entisestään. Eli juuri kukaan ei ole kuollut koronaan, vaikka samaan aikaan Suomen ylikuolleisuus on yksi maailman korkeimmista.
Memantiinin kulutuksesta näkis loppuiko ne käyttäjät yhtäkkiä
 
Luulisi että nuo tilastot on tehty niin että lasketaan kuinka monen oletetaan kuolevan, siihen tietysti vaikuttaa ikä, ja kuinka moni on kuollut sen olettaman yli = ylikuolleisuus
Jokaisen tedetään kuolevan ennemmin tai myöhemmin. Faktaa on se mitä nyt tiedetään ja on tilastoitu kuolemansyistä. Meillä on ja on ollut paljon erittäin iäkkäitä ihmisiä, joidenka poistuma on täysin normaalia.
 
Joten sitä poistumaa on osattu odottaakin, nyt oli puhe kuolemista joita ei osattu odottaa joita on ollut paljon normaalia enemmän.
Isäni 87 kompastui, mursi lonkkansa ja kuoli 30 vrk myöhemmin. Ei osattu odottaa koska oli hyväkuntoinen. Tuttavamme nainen 88 tomera täti-ihminen sairastui pemfigukseen syksyllä ja kuoli, ei osattu odottaa. Ex mieheni sisar 55 v kuoli kesken töiden aivoinfarktiin, ei todellakaan osattu odottaa. Kuolema on aina, vaikka ihminen olisi palliatiivisessa hoidossa odottamaton.
 

Yhteistyössä