Yli 4v kotihoidossa, nukkuuko päiväunia?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja rv35
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
R

rv35

Vieras
Meillä on 4v3kk tällähetkellä päiväkodissa ja nukkuu siellä aina päikkärit, samoin pyritään kotona viikonloppuna. Jaksaa ilmankin mutta on huomattavasti meillyttävämpää seuraa kun otta nokoset ;)
Vauva on syntymässä n. kk:n päästä ja silloin tuo isompikin jää kotiin, mietin vain että kuinkahan päiväunille käy.. Ne on itsellenikin tärkeä levähdys päivässä, etenkin nyt raskausaikana torkuista ja hiljaisesta hetkestä luopuminen tuntuu raastavalta :D

Miten muilla, nukkuuko tuon ikäiset kotona vielä päiväunia?
 
Ei nuku. Minusta on toisaalta kiva ettei nuku niin nukkuu aamulla vähän pidempään sitten.

Mä oon tehny selväksi että lepohetki pidetään, nukkui tai ei. Sen puoli tuntia on sängyssään ihan nätisti satucd:tä kuunnellen
 
Meillä on 4,5v poika ja ei ole pitkiin aikoihin nukkunut päikkäreitä, ei ainakaan 1,5-vuoteen. Sama juttu oli isoveljellään, eli siinä 3v loppui päikkärit.
 
Vähäuninen esikoinen ei nukkunut tuossa iässä päiväunia laisinkaan. Jäi päiväkodista pois kolmevuotiaana, kun pikkuveli syntyi eikä nukkunut silloinkaan kuin korkeintaan vahingossa. Tämä pikkuveli on nyt kolme ja näyttää siltä, että päiväunet ovat jäämässä pois häneltäkin, vaikkakin on päiväkodissa.
 
Osa on nukkunut, mutta ei enää joka päivä. Kuten tuolla joku jo mainitsi, noin iso lapsi osaa kyllä tehdä päivällä hetken jotain rauhallista ja sä saa tarvitsemasi lepotauon. Se voisi olla lukemista, satu-cd, piirtelyä tai vain köllöttelette vaikka yhdessä, kun vauva nukkuu.
 

Yhteistyössä