Koska sinä et tee niin. Eikö niin? Ole rehellinen.
Tartut helposti kaikkeen, mikä tukee sinun ajatusmaailmaasi ja maailmankuvaasi ja sinun on vaikea katsoa asioita täysin päinvastaisesta suunnasta.
Usko pois, olen hyvin humaani ja uskon vahvasti siihen, että hyvä yhteiskunta tukee omiaan hädän hetkellä. Sensijaan en pidä järkevänä sitä, että ihminen voi ulkoistaa kaiken vastuun omasta elämästään muille.
Kannattaa miettiä asiaa siitäkin näkökulmasta, että sinä yrittäisit rakentaa toimivaa yritystä. Otat riskejä jo pelkästään palkkaamalla työntekijöitä, koska tiedät, että jos arvioit väärin, et pääse niistä eroon. Maksat joka maanantaiset "sairastelut" ja virheet. Teet töitä joka päivä 12- 14 tuntia. Lasket ja stessaat. Mietit, että mitä sitten, jos homma kusee. Lähteekö kämppä alta ja miten ruokit lapsesi. Hankalan alun jälkeen pääset hiukan voitolle, niin verottaja syö leijonan osan sinun tienaamistasi rahoista ja maksaa jonkun muun elämisen, koska niiden mielestä ei kannata ottaa osa- aika työtä vastaan, kun vastikkeettomat tuet vähenee? Ja sen jälkeen jengi valittaa, miten köyhiltä viedään ja annetaan rikkaille?
Se, että joku saa pitää vähän enemmän omistaan ei ole muilta viemistä.
Suomessa on maailman korkein verotus. Mieti, että joku pitää kohtuullisena sitä, että minä, omassa yrityksessäni päätän, että sinun työpanoksesi on 15000 euron arvoinen kuukaudessa ja sen jälkeen joku muu päättää, että itseasiassa on oikein, että me verotetaan tästä 60% ja jos valitat tästä, olet itsekäs. Ja jos verotusta muutetaan siten, että saat pitää prosentin enemmän itselläsi, on jengi huutamassa miten väärin se on ja miten nyt köyhiltä viedään.