Yle: eilinen keskustelu sai ihmiset eroamaan kirkosta (yli 200 ohjelman aikana)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja sitä saa mitä...
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Kirkko menettää jäseniään nimenomaan liian ymmärtämisen vuoksi. Ortodoksit ym. teemassaan pitäytyneet kirkot ja islam ovat vain kasvattaneet jäsenlukuaan. Toimittajanressukat ja palstamammat eivät tätä ymmärrä, josko edes luterilaisen kirkon päättäjät.
 
[QUOTE="vieras";22227440]Kirkko menettää jäseniään nimenomaan liian ymmärtämisen vuoksi. Ortodoksit ym. teemassaan pitäytyneet kirkot ja islam ovat vain kasvattaneet jäsenlukuaan. Toimittajanressukat ja palstamammat eivät tätä ymmärrä, josko edes luterilaisen kirkon päättäjät.[/QUOTE]

muslimien määrä on kasvanut mutta väkiluku vielä enemmän joten suhteessa muslimien määrä vähenee.(Suurin osa suomeen muutajista on kristittyjä tai maallistuneita)
Ortodoksien määrää kasvaa mukavasti mutta niitä on kuitenkin todella pieni määrä.

Vain 1% kirkostaeronneista liittyy muuhun uskonnolliseen yhteisöön.

Kyllä kyse on aika lailla siitä että n.40% (kirkon tutkimuskeskuksen v.2002 tekemä tutkimus) kuuluu kirkkoon vain koska eivät edes viitsi erota siitä. Nämä ihmiset eroavat jos kirkkoon kuulumisen aiheuttama vaivaantuminen kasvaa suuremmaksi eroamisen aiheuttama vaiva. Ja näin tapahtuu kun kirkon edustajat pääsevät esittelemään mielipiteitään asioista julkisuuteen.
 
Päivi Räsänen oli kyllä argumentointikyvyltään siellä paremmassa päässä, noiden vastustajien joukossa, ei nyt paras mutta sentään jonkinmoinen. Se eräskin nuorehko nainen, hyvä isä sentään minkälaista vajaamielistä juttua sieltä oikein tuli. Miksi mennä ohjelmaan, jos ei kykene argumentoimaan?
 
Mjaa, taitaa se kuulua sittenkin, en ole varma.


Mutta jos mä oisin kuulunut kirkkoon, olisin todennäköisesti eronnut siitä, ihan vaan, koska kirkko on niin penseä ja eloton. Mielistelevä.
 
On olemassa sanonta koti, uksonto ja isänmaa, kirkko itsessään ei ole mitään voinut pitää ja ihmiset eroaa sen takia kun kirkko vihkii homoja ja lesboja, se on luonnotonta, täysin järjenvastaista kaksi miestä vetää toisaan pakoputkeen ja välillä imeä slbaa.
 
[QUOTE="vieras";22227651]Päivi Räsänen on kansan valitsema kansanedustaja. Oletko sinä?[/QUOTE]

Miljoona kärpästä ei voi olla väärässä - lehmänlanta on hyvää! :D

Kyllä kansa tietää!
 

Similar threads

O
Viestiä
6
Luettu
2K
A

Yhteistyössä