Yläkerran rakentaminen myöhemmin?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja apuja?
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

apuja?

Vieras
Me ollaan suuniteltu, että rakennettais yläkerta. Talomme on yksi kerroksinen tiilitalo, joka sijaitsee ihanalla paikalla! :) Emme haluaisi muuttaa, mutta jotain nyt on keksittävä, että perhe mahtuu tupaan :) Makuuhuoneita on siis 2 ja lapsia saman verran, kolmas tulossa. Onkohan olemassa "valmis"pakettia, kattotuolineen ym, jossain?? Googgeloin ja ei tuottanu tulosta :/ Onko kellään lisätty yläkertaa näin jälkikäteen? Talomme on siis parikymmentä vuotta vanhakin..
 
Ensin pitää selvittää kunnan rakennusmääräykset, eli voiko tontilla olla kaksikerroksinen talo. Joissain kunnissa jokaiselle tontille on määritelty erikseen kerrosala ja kerrosmäärä. Samoin on tarkistettava tontin rakennusoikeus. Sitten tarvitsette arkkitehdin tai rakennussuunnittelijan tarkastamaan kuinka talonne nykyinen rakenne kestäisi tuon toisen kerroksen (siitäkin huolimatta, että kyseessä on kivitalo).
Jos kaikki on luvallisesti ja teknisesti ok niin toki on mahdollista laajentaa taloa ylöspäin. Ja sitä kyllä tehdäänkin paljon. Eli googleta "talon laajennus ylöspäin".
 
Alkuperäinen kirjoittaja joo:
Meidän vuonna 1985 rakennettuun tiilitaloon lisättiin yläkerta. Rakennusluvan kanssa oli taiteilua, kilpailutettiin rakentajia ja rakennettiin yläkerta.

Paljonko teillä tui maksamaan? Ent neliöt? Kyselen uteliaisuutta, vaikka me aiotaanki itse hoitaa rakentamisen.
 

Yhteistyössä