YH:n vuokra-asunnoista...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja mutzi81
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

mutzi81

Aktiivinen jäsen
03.07.2006
6 059
0
36
Asun nyt lasten kans kaksiossa yh:lla ja muutan ehkä kolmioon jos vain saadaan se, sekin siis yh:n asunto. Maksan siis kaksion vuokran vielä tälle syyskuulle...Pitääkö maksaa vielä lokakuullekkin jos muutan lokakuun alussa??? Näissähän on kahden kk:n takuuvuokra. Sen takuuvuokran vissiin pystyvät siirtämään tähän kolmioon...toki siihen vähän lisää tulee... Onko kukaan vaihtanut asuntoa yh:lla pienemmästä isompaan???
 
Mihin sun vuokrasopimus päättyy? Jos uutta asukasta ei ole valmiina, voi hyvinkin olla että joudut maksamaan koko kuukauden.

Siitä puljusta kannattaa varmistaa kaikki kahteen kertaan....
 
Ja tässä vuokratalossa missä asun (ei YH) maksetaan eka uuteen asuntoon vuokratakuu ja vanhasta saa pois vuokratakuusumman noin 1-2vkoa muutosta.Tarkistavat ensin asunnon kunnon.Voi olla että täytyy maksaa lokakuulta puolen kuun vuokra tai koko kuukauden.Kannattaa kysyä yh:sta
 

Yhteistyössä