Vuokrasopimuksen purkaminen...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras
Hei,
Tietääkö joku, miten onnistuu vuokrasopimuksen purkaminen kun vuokrasopimuksessa lukee ehtona että lupauduimme asumaan tässä 11kk vuokrasopimuksen alkamisesta.

Olemme asuneet tässä nyt n. 7kk ja rahatilanne on kääntynyt päälaelleen eikä enää olisi vara pitää näin kallista asuntoa.

Vuokranantaja on yksityinen, olemme maksaneet takuuvuokraa tähän yli 1000e (2kk vuokra, voiko vuokranantaja pidättää sen summan jos lähdemme tästä aikaisemmin.

Onko muille tullut vastaavia tilanteita. Muuten kyllä mielellään asutaan tässä, mutta rahat on tosi tiukilla (yli puolet kk tuloista menee vuokraan)

Kiitos jos joku osaisi vähän kertoa...(en viitsi vielä alkaa soittelemaan vuokranantajalle, jos käytäntönä yleisesti on, ettei sopimusta mitenkään voi purkaa kun nimet on alla)
 
Vuokralaisella on oikeus heti purkaa vuokrasopimus, jos vuokralaisen, hänen kotiväkeensä kuuluvan tai vuokralaisen palveluksessa olevan terveydelle aiheutuu ilmeistä vaaraa huoneiston käyttämisestä sopimuksessa edellytettyyn tarkoitukseen.
 
Määräaikainen 11kk vuokrasopimus on kestoltaan 11kk. Jollei asunnossa ole ilmennyt vakavaa puutetta niin maksatte siltä ajalta vuokran, asutte siinä tai ette. Piste.
 
Määräaikainen sitoo molempia osapuolia. Joten ainut toivonne lienee ymmärtäväinen ja empaattinen vuokraisäntä. Saa kyllä pitää takuuvuokranne jos vuokrarästejä jää.
 
Alkuperäinen kirjoittaja M:
Määräaikainen 11kk vuokrasopimus on kestoltaan 11kk. Jollei asunnossa ole ilmennyt vakavaa puutetta niin maksatte siltä ajalta vuokran, asutte siinä tai ette. Piste.

Ei kyllä pidä ihan paikkaansa:

Määräaikainen vuokrasopimus voidaan kesken määräajan irtisanoa ainoastaan tuomioistuimen päätöksellä laissa mainitulla erityisellä perusteella. Erityisiä perusteita, joiden nojalla vuokralainen voi irtisanoa vuokrasopimuksen, ovat: vuokralaisen tai hänen huoneistossa asuvan perheenjäsenen sairaus tai vamma, joka aiheuttaa asunnon tarpeen lakkaamisen tai olennaisen muuttumisen, vuokralainen muuttaa toiselle paikkakunnalle opintojensa, työnsä tai puolisonsa työn takia taikka muusta näihin verrattavasta syystä sopimuksen pysyminen voimassa sovitun määräajan loppuun olisi vuokralaisen kannalta ilmeisen kohtuutonta.
Erityisiä perusteita, joiden nojalla vuokranantaja voi irtisanoa vuokrasopimuksen, ovat: vuokranantaja tarvitsee huoneiston omaan tai perheenjäsenensä käyttöön syystä, jota hän ei ole voinut ottaa huomioon vuokrasopimusta tehtäessä, muusta tähän verrattavasta syystä sopimuksen pysyminen voimassa sovitun määräajan loppuun olisi vuokranantajan kannalta ilmeisen kohtuutonta.
 
Eli soitta vuokranantajalle ja kerro tilanteenne. Kyllä hän varmaan teidät oman etunsa takia päästää teidät pälkähästä jos saa uuden tilalle. Ei ole varmasti hänen intressissään pitää vuokralaista joka ei pysty maksamaan!
 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Eli rahatilanteen huonontuminen ei riitä syyksi? Maksetaan yli 600e kuukaudessa vuokraa ja rahaa jää elämiseen 100-200e....:(

Soita sille vuokranantajalle ja kerro tilanne. Tuskin se haluu teitä pitää jos ette voi maksaa! Ja voisko sossusta kysyä apua tuohon loppuajaksi. Jos kerta kuitenki sit halvempaan olette lähdössä niin ne vois varmaan jeesata ettette joudu tuon takia maksuvaikeuksiin. Se kun vaikuttaa sit muuhunki elämänhallintaan. Eli niillä on mahdollista tukea ihmisiä pysymään raiteillaan. =)
 
Alkuperäinen kirjoittaja v:
Mun käsityksen mukaan 11kk:n vuokrasopimus on sitova.

Kannattaa kysyä kuitenkin vuokranantajalta.

Miten te tollasen sipparin edes menitte tekemään...?




Ei oltas muuten saatu tätä asuntoa. Vuokranvälitysfirman kautta tehtiin sopimukset, ja se oli ehtona.
Silloin oli pakko päästä heti tälle alueelle työn vuoksi..
 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Alkuperäinen kirjoittaja v:
Mun käsityksen mukaan 11kk:n vuokrasopimus on sitova.

Kannattaa kysyä kuitenkin vuokranantajalta.

Miten te tollasen sipparin edes menitte tekemään...?




Ei oltas muuten saatu tätä asuntoa. Vuokranvälitysfirman kautta tehtiin sopimukset, ja se oli ehtona.
Silloin oli pakko päästä heti tälle alueelle työn vuoksi..


Edelleen...soita sille vuokranantajalle!!!!! Se on se joka asian voi ratkasta!!!
 
No mun käsittääkseni joutuu maksamaan koko sopimusajalta vuokran, vaikka muuttaisikin aikaisemmin pois. Joku sanoi jostain tuomioistuimen päätöksestä, mutta kuka jaksais lähteä oikeusjuttua tosta vetämään...
 

Yhteistyössä