Voiko sellaisia keittiön kaappeja maalata missä on sellainen muovimainen, laminaattimainen pinnoite

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
En oikein osaa selittää minkälainen pinta, vanhat kaapit ja ne on lastulevyä missä sellainen jännä pinta. ei ole koko puuta. Pitääkö se pinta repiä irti, ei varmaan lähde, vai hioa vai tarttuuko siihen maali.
 
Kalkkimaali kuuluu kiviseinään. Mistä olet saanut päähäsi, että semmoista laitettaisiin keittiön kaappeihin?

Maalaamisen sijaan mä laittaisin dc-fix-kalvoa.

Jos haluaa maalata niin vaik spraypurkkimaalilla autotarvikeliikkeestä.
https://www.k-rauta.fi/remontti/maalaus/loihdi-kalusteille-uusi-ilme-kalkkimaalilla/

On olemassa kalusteille tarkotettua kalkkimaalia jolla saa aikaiseksi aika kivankin näköistä muutosta.

Mutta jollekin muovi/laminaattipinnalle se ei käsittääkseni sovi?
 
Voi maalata. Etenkin mökille, missä ei ole niin nöpönuukaa.
Ei nimittäin ole ihan ongelmatonta saada tasaiseksti, eli kotikeittiöön en itse alkaisi maalaamaan, jos ei ole mitään kokemusta.

Mutta tosiaan mökille kannattaa harkita myös noita päällysteitä. Päällystin mökillä yhden pöytätason sellaisella "kontaktimuovi"-tyyppisellä tarralla, ja tuli ihan siisti. Ja helppo pitää puhtaana.
https://www.etola.net/Tuoteryhma/sisustusmuovit1
 

Uusimmat

Yhteistyössä