Voiko korvike aiheuttaa oksennuksen? Mistä pumppu?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "pulla"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

"pulla"

Vieras
Eilen 3 kk ikäiselle vauvallemme isukki yritti antaa korviketta minun ollessa jumpassa. Oli itkenyt vaan, ei ollut pullo kelvannut. Kun tulin kotiin, imetin ja n. tunnin päästä vauva oksensi kaksi kertaa vatsan tyhjäksi. Yleensä ei edes puklaa. Voiko syynä olla, korvike? Mietin vaan, että minulla on pari menoa tällä viikolla, jolloin oli ajatus, että vauva syö korviketta. En oikein tykkää siitä pumppaamisesta enkä edes pumppua omista, mutta täytyykö se nyt varmuuden vuoksi ostaa, että voi sitten äidinmaitoa juottaa pullosta poissa ollessani? Ja sitten toinen kysymys, että onko pumppuja Robinhoodissa? Prismassa? Semmonen halpa käsikäyttöinen... Ei viittis kahden lapsen kanssa turhaa reissua tehdä.
 
No jos vauvalla on maitoallergia niin se voi oirehtia sillä että vauva oksentaa kun on saanu lehmänmaitopohjaista korviketta. Näin on ollu meillä 2 maitoallergisella lapsella. mä kyllä sinuna lypsäisin omaa maitoa tai sit menisin niin et oon just syöttäny ku lähden ja tuun seuraavaan syöttöön mennes takas.
 
Voi johtua korvikkeesta. Tai sitten ei vaan osaa syödä pullosta jos ei ole ennen tarjottu. Sitten oli ylinälkäinen, hotki liian paljon liian nopeasti ja siksi tuli kaikki ulos.
 
Hmmm, voisiko olla allergiasta kyse? Voikun ei olis. On saanut kolme kertaa korviketta: ekalle kertaa ei ongelmia, toisella hotki, nukahti ilman röyhtäytystä ja puklasi unissaan todella paljon ja nyt kolmas kerta kieltäytyi syömästä ja myöhemmin illalla oksensi runsaasti.
 
Korvike on huonosti sulavampaa ja puklu voi johtua ihan siitäkin, että maha ei ole tottunut siihen. Ja pullosta annettaessa ilmaa menee paljon mukana. Kokeile jotain toista korviketta tai pumppaa omaa maitoasi pulloon.
 
Mutta kun nimenomaan kieltäytyi syömästä, eli ei mennyt tällä kertaa, kuin pari tippaa perille eikä varmasti sitä ilmaakaan. ja juuri tällä kertaa tuli sitten ne kunnon laatat. Aiemmin ei suurempaa ongelmaa. Voiko silti olla allergia vai kuulostaisiko enemmin joltain muulta?

Ja tietääkö joku myykö Robinhood rintapumppuja?
 

Uusimmat

Yhteistyössä