Voiko kenkien "jalkaan muotoutumista" nopeuttaa ?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja plop
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

plop

Vieras
Viikonloppuna olis juhlat ja tarkoitus olisi laittaa jalkaan semmoset saappaat mitkä ei ole ennen olleet jalassa.. En oikein ehtisi niitä nyt loppuviikolla käyttääkään niin paljoa että olisivat varmasti mukavat koko illan sitten lauantaina.. Voisko niille tehdä jotain kotikonsteja että lyhempi testikäyttö riittäis muovaamaan ne hyviksi? Mulla on aina uusien kenkien kanssa se alku hankalaa. Rakoille pamahtaa ja sitte sattuu...
 
Alkuperäinen kirjoittaja Millenia:
Laastarit sitten valmiiksi jalkaan niin ei pitäisi tulla rakkoja. Tai sitä "ihoa", eli semmoista töhnää jota saa tuubissa tai semmoisina laastarintyylisinä. Pystyy pitämään uusiakin kenkiä itkemättä.

Ahaa.. Tää onkin ihan uus juttu. Mistä tämmöstä töhnää hankitaan?
 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Alkuperäinen kirjoittaja Millenia:
Laastarit sitten valmiiksi jalkaan niin ei pitäisi tulla rakkoja. Tai sitä "ihoa", eli semmoista töhnää jota saa tuubissa tai semmoisina laastarintyylisinä. Pystyy pitämään uusiakin kenkiä itkemättä.

Ahaa.. Tää onkin ihan uus juttu. Mistä tämmöstä töhnää hankitaan?

http://www.yliopistonverkkoapteekki.fi/epages/KYA.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/KYA/Products/SU2041192

Tuollaisista laastareista siis kyse, pitäisi löytyä tosiaan myös semmoisena puikkona, vähän niinkuin huulirasvaa. Apteekeistahan noita kysytään. Parempia kuin tavalliset laastarit eivätkä näytä rumilta, niin voi käyttää pikkukenkienkin kanssa jne.

Tuosta linkistä näkyy enemmän vaihtoehtoja, näitähän on:
http://www.yliopistonverkkoapteekki.fi/epages/KYA.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/KYA/Categories/Haavanhoito_ja_desinfiointi/Rakkolaastarit_ja_Compeed

Ja tosiaan löytyy noita joistakin paremmin varustetuista marketeistakin.
 
Ihan markettien laastarihyllyissä on vaikka minkälaisia ihmelaastareita ja päkiätyynyjä myytävänä.
Jos on nahkakengät, vanha vinkki on (jota käytetään harrastaja-taitoluistelussa uusiin paksuihin luistimiin muokkausmielessä), että kostutetaan villasukka vedellä nihkeäksi, ei märäksi, ja kävellään kotona kokoajan kenkä jalassa. Nopeuttaa muokkautumista. -Tekonahkaan jne tämä ei toki toimi.
 
Eli laastaria ja keinoihoa ja kotona kengät jalassa. Varakengät vielä veskaan ni enköhän mä selviä :D Paranee ottaa vähän reilummin drinkkiä ni ei huomaa vaikka vähän enemmänkin kenkä puristais :D vitsivitsi..
 
jos olisi miesten kengistä kyse, neuvoisin laittaan puolentoista litran limukkapullon (märkä sukka päällä) kengän sisään "sääreksi". jotkuhan käy luistimien kanssa saunassa.... muotoutuu siellä, kävisköhän tuo sun saappaillekin ;)
 

Yhteistyössä