Villahaalareiden käytöstä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja pihalla taas kerran
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

pihalla taas kerran

Vieras
No niin. Eli mieltäni askarruttaa villahaalareiden käyttö eli missä tilanteessa sellaisia laitatte lapsellenne? Toppapuvun alle vai myös vk-puvun alle? Tuleeko alle mitä vai pistättekö normaalin sisävaatetuksen päälle suoraan? Lapseni oli mummolassa hoidossa ekaa kertaa ja mummo kyseli missä on villahaalari. No meilläpä ei sellaista ole ikinä ollut. Kylmällä kelillä olen saattanut laittaa lapselle paksummat välihousut tai fleecehousut ja villapuseron. Yleensä -10 asteeseen asti mennään ihan ilman mitään ylimääräistä, alla sukkahousut ja collegehousut ja normaali sisävaatetus. Eikä palele.
 
Kun ulkoillaan yli 15 pakkasilla, alle kouluikäiset laittaa villahaalarit sisävaatteiden päälle, haalareiden alle. Kouluikäiset ei enää käytä villavaatteita, saattavat laittaa pakaummat paidat ja housut tai esim kahdet pitkät kalsarit.
 
Laitan 3-vuotiaallemme villahaalarin tavallisten sisävaatteiden (college-housut ja pusero) päälle toppahaalarin kanssa silloin, kun ulkona on enemmän kuin -10 astetta pakkasta. Välikausivaatteiden kanssa villahaalari on käytössä (samoin sisävaatteiden kanssa) syksyllä ja keväällä kun ei ole lunta ja lämpötila on plussan puolella mutta alle 5 astetta.
 
Villahaalaria käytän 1½-vuotiaalla jopa vajaa -10 asteen pakkasessa tai kylmemmässä, 3-vuotiaalla ei välttämättä yhtä herkästi, mutta viimestään -15 asteessa. Ekaluokkalaisellakin on vielä villahaalari jota käyttää n. -15 asteen pakkasilla tai kylmemmällä. Villahaalarin pukevat sisävaatteiden päälle. Lämpimintä kai olisi pukea lämpökerrasto + villahaalari, mutta en jaksa päivävaatteiden edestakaisin vatuloimista...
 
Kiitos vastauksista. Eli hankimme villahaalarin ja laitamme sen jos yli -10 astetta :) Yleensä meidän ulkoilut olleet lyhyitä kovemmilla pakkasilla, joten siksi ei ole ollut tarvetta.
 
Ei se villahaalari mikään pakollinen varsute ole. Toiset tykkää käyttää fleece-väliasua, tai just villapaitaa+paksuja housuja. Mä tykkään et villapuku on helppo pukea, ei jää myttyyn, hengittää, ei tunnu märältä. Meillä käytetään yli 10 asteen pakkasilla sekä keväällä ja syksyllä vk-asun alla. Joskus pitkillä automatkoilla lapset on pelkässä villapuvussa.
 
Meillä villapuku käytössä kun pakkasta on yli -10. Siihen asti fleecepuku. Villahaalari on meillä melko turha, koska hikoo liikaa sen kanssa. Mutta koska sellainen on ostettu, niin pidetään sit sitä kun menee yli ton -10 asteen.
 

Yhteistyössä