Viime viikonlopun siivous/kodin kunnossapysymiskeskustelun innoittamana..

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Herqules
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Herqules

Jäsen
06.02.2009
251
0
16
Meneillään on henkilökohtainen siistimisprojekti ja olen nyt yrittänyt pitää kodin kunnossa viikonlopusta lähtien ja en ole antanut repsahtaa järjestystä ollenkaan, mutta työtä teettää kovasti ja ei meinaa koti millään pysyä kunnossa.

Miten ihmeessä 30min päivässä riittää, kun tänä aamunakin touhusin reilusti yli tunnin(liekkö jopa pari tuntia) tiskikoneen, imuroinnin ja wc:n pesun kanssa ja perusjärjestys oli jo ennen tuota olemassa???

Äitini kyllä kerran sanoi viisaasti, että koti pysyy siistinä elämällä, ei siivoamalla ja ilmeisesti ei sitten osata elää siististi, kun vaatii niin paljon ponnisteluja säilyttää miellyttävä siisteys..tai oikeastaan järjestys. Sillä ei meillä likaista ole vaan tavarat ei pysy paikoillaan, vaan joudun koko ajan raivaamaan toisten jälkiä..

Innostiko tuo keskustelu muitakin pitämään kotia paremmassa kunnossa??

 

Yhteistyössä