Viikkoraha- ja karkkipäiväkäytännöistä kyselyä :o)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Madicken04
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Madicken04

Aktiivinen jäsen
26.11.2004
24 106
1
36
Eli miten teillä on noita toteutettu? Missä äissä ollaan alettu antaa viikkorahaa ja mikä tämän suuruus on ollut? Onko lapsia saatu säästämään viikkorahoja johonkin isompaan vai meneekö kaikki karkkiin tms?

Onko karkkipäivä tuosta erillinen asia? Mitä lapsille karkkipäivänä annetaan ja missä iässä tuota on aloitettu toteuttamaan?

*miettii taas kaikkea etukäteen* ;)
 
Ekaluokalla ollaan alettu antamaan 'virallista' viikkorahaa, esikoinen tosin saa isoinpana kuukausirahaa(14v).
Karkit kustannetaan me vanhemmat, niitä ei tarvitse pienistä viikkorahoista itse maksaa tietenkään.
Nykyään lapset saavat itse valita noin 2-3e:n edestä karkkia, eli joku pussi tai sitten irtokarkkeja. Yleensä nuo pussilliset kestävätkin sitten muutaman päivän(käyvät jälkkärinäkin välillä )

Aijuu siitä säästämisestä, on meillä ainakin onnistunut hyvin. Tälläkin hetkellä kakkonen säästelee rahojaan uuteen aseeseen(kiva aihe säästää muuten :D ) ja esikoinen säästää kuukausirahoistaan uuteen kiväärin tähtäimeen ja aseen tuunaukseen(vielä kivempi säästön kohde)
 
Meillä pienemmät kohta 9v ja 6½v saavat viikkorahaa 2,50?, joista kustantavat karkkinsa. Esikoinen 12v saa kuukausirahaa 20-40/kk, josta hän kustantaa karkit ja mitä nyt muuta haluaakaan itselleen ostaa. Pienemmille me sitten kustannamme heidän muut jutut tarpeen mukaan.
 
Meil ei viel viikkoraha asia ajankohtaista mut tosta karssupäivästä sen verran ettei meillä ole semmoista eikä tule..
Poika saa siis karssuja silloin tällöin, päivällä ei ole väliä.. Ei ole kovin perso makealle ja ei sitä paljon pyytelekkään..
 

Yhteistyössä