Vihreät haluavat pakottaa suomalaiset syömään särkeä ja hyönteisiä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ei tuossa jutussa mitään vihreistä puhuttu, mutta ehkä ap on sitä mieltä, että kaikki tutkimuslaitokset ja korkeakoulut ovat vihreiden käsissä?
Hyönteisistä tuskin muodostuu merkittävää osaa suomalaisten ravinnosta koskaan, mutta kotimaisen luonnonkalan käyttöä pitää lisätä. Terveellistä ja ympäristövaikutus on postiivinen, kalojen mukana vesitöstä poistuu ravinteita, jotka aiheuttavat leväkukintoja ja happikatoja. Särki on erinomaisen makuinen kala, joskin hankala käsiteltävä (ruodottomaksi) osaamattomalle. Onneksi suomalainen elitarviketeollisuus on tarttunut särjen käyttöön. Sen luulisi olevan myös opposition(persut, kristilliset ja kokoomus) kannattamaa, kotimaisen tuotannon avulla korvataan tarpeetonta ulkomaantuontia.

Vastauksena ap:n kysymykseen syön mielelläni särkiä, jotka eivät ole roskakaloja. Hyönteisiä olen maistanut, eivät säväyttäneet maullaan.
 

Tykkäisitkö safkata roskakalaa ja hyönteisiä?
Mites vihreet nyt tämmöstä...?
Eiks niitten pitäis pysyä vaan tuolla ruoholinjalla.
 
Särki on hyvää, hyönteisiä en syö.
 
  • Tykkää
Reactions: m1es
Särkikala on mielestäni aliarvostettua kalaa. Särkisäilykkeet ovat maukkaita kannattaa kokeilla. Syön kyllä ennemmin kotimaisia kun ulkomaisia. Osterit, etanat, katkaravut, simpukat.... Onhan noita ja hyvin maistuvat.

Olen täysin samaa mieltä! Oletteko kokeilleet niitä särkikalasäilykkeitä? Nam! Tosiaankin kotimaista enemmän kannattaa suosia. Jos siis kalaa syö ja siitä tykkää.
 

Yhteistyössä