Vienkö vauvan isälleen? Mielipiteitä kiitos

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja teenkö väärin
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

teenkö väärin

Vieras
Tilanne siis se, että vauva oli eilen 38,5 asteen kuumeessa ja räkä valuu ja kamala yskä. Oltiin muutama päivä sitten sovittu, että hän ottaisi vauvan tänään. Laitoin eilen viestin, että tänään ei sovi koska vauva on kipeä. Lapsen isä suuttui kamalasti, että en voi tapaamista perua, koska sovittiin se jo.

Ihanko oikeasti pitäisi nyt sitten sairas vauva viedä sinne?

Ajattelin kyllä isän kiukuttelusta huolimatta pitää vauvan kotona, teenkö väärin?
 
En nyt mitenkään epäile isän kykyjä.. Ja siis minusta se on vain jotenkin kurjaa, että sairasta lasta pitää kuljetella sairaana edes takaisin. Eihän vauvasta ole isällekkään mitään "iloa" kun kerta on kipeä. Eivät voi mitään puuhailla, koska toinen on ihan veto pois :( .. En tiedä.. Tuntuu vaan kurjalta, viedä toinen pois kun kerta sairas. Ehkä sitten teen väärin
 
Mä olisin kyllä vain tyytyväinen jos isä haluaa lapsen vaikka lapsi onkin sairaana. Tuttujen miehistä löytyy sellaisia jotka eivät edes pyllyä pese, saati sairasta hoitaisi yksinään!
 
[QUOTE="a.p";24617751] Eihän vauvasta ole isällekkään mitään "iloa" kun kerta on kipeä. Eivät voi mitään puuhailla, koska toinen on ihan veto pois :( [/QUOTE]

Eikös sille isällekin kuulu niin ilot kuin surutkin?
Jos siirtyminen isän luokse ei ole lapsen kannalta hankalaa, niin minä veisin lapsen isälleen.
 
Minun mielestäni tässä ei ole kuitenkaan kyse siitä, että pärjääkö isä lapsen kanssa vai ei.. ehkä lähinnä lapsen parasta pitäisi ajatella. En usko että edes takaisin raahaaminen on hänelle hyväksi.
 
En raahaisi minäkään sairasta lasta edestakaisin ja toiseksi, lapsi varmaan itse mieluiten on äitinsä kanssa, kun on kipeänä. Vaikka itselläni isä ja äiti oli yhdessä ja näinollen olimme kaikki samassa onnellisessa talossa, niin kipeänä kuitenkin kaipasin aina ainoastaan äitiäni.
 
Kyllä jos on sovittu niin. Jos isä ei asu monen tunnin päässä. JA jos olette hyvissä väleissä kysäise jos tulee teille hoitamaan. Meet itse nukkumaan. Jos se ei sovi niin vie vaan. Isä on lapselle yhtä tärkeä kuin äiti.
 
[QUOTE="a.p";24617751]En nyt mitenkään epäile isän kykyjä.. Ja siis minusta se on vain jotenkin kurjaa, että sairasta lasta pitää kuljetella sairaana edes takaisin. Eihän vauvasta ole isällekkään mitään "iloa" kun kerta on kipeä. Eivät voi mitään puuhailla, koska toinen on ihan veto pois :( .. En tiedä.. Tuntuu vaan kurjalta, viedä toinen pois kun kerta sairas. Ehkä sitten teen väärin[/QUOTE]

No mun mielestä isän kuuluu saada kokea niitä sairaspäiviäkin. Eihän lapsesta sullekaan mitään "iloa" nyt ole. Auta armias jos täällä joku isä sanois, ettei sitä huvita ottaa lasta hoitoon kun se on kipeä eikä siitä ole mitään iloa.
 
Ei kannata opettaa etävanhempaa siihen et saa lapsen aina vain hyväntuulisena ja nätisti puettuna helppona pakettina. Isyyteen kuuluu ne huonotkin päivät. Myöhemmin voit vielä kiittää tästä neuvosta.

Anna lapsi isälle, jos matkaa ei oo tunteja - yksi tunti nyt vielä menee.. Eihän se matka nyt niin kamala juttu sairaan lapsen kanssa ole. Hyväs lykys nukkuu vaan..
 
Jos se isä kerran haluaa hoitaa lapsta, ota toki kiitollisuudella vastaan. Jos liikutte autolla, ei se lapsi siitä sen enempiään rasitu, kuin kotona istuessaan.
Kai se isästäkin tuntuu kurjalta kun ei voi lastaan hoitaa, jos on järjestänyt vapaat jne. ollakseen lapsen kanssa.
 
Tuntuu vain, että kuitenkaan se ei ole vauvalle hyväksi/parasta. Tunti ajomatkaa olisi ja vauva olisi noin 1,5h siellä ja sitten taas takaisin ajamaan. He voivat kuitenkin huomenna nähdä ja vauva voisi silloin jo paremmin. Vauvelikin on vasta 6kk ikäinen...
 
[QUOTE="a.p";24618120]Tuntuu vain, että kuitenkaan se ei ole vauvalle hyväksi/parasta. Tunti ajomatkaa olisi ja vauva olisi noin 1,5h siellä ja sitten taas takaisin ajamaan. He voivat kuitenkin huomenna nähdä ja vauva voisi silloin jo paremmin. Vauvelikin on vasta 6kk ikäinen...[/QUOTE]

pyydä isää tulemaan teille tai vie huomenna
 
[QUOTE="a.p";24617751]En nyt mitenkään epäile isän kykyjä.. Ja siis minusta se on vain jotenkin kurjaa, että sairasta lasta pitää kuljetella sairaana edes takaisin. Eihän vauvasta ole isällekkään mitään "iloa" kun kerta on kipeä. Eivät voi mitään puuhailla, koska toinen on ihan veto pois :( .. En tiedä.. Tuntuu vaan kurjalta, viedä toinen pois kun kerta sairas. Ehkä sitten teen väärin[/QUOTE]

Ei kai ole tarkoitus, että isällä on aina vain kivaa lapsensa kanssa. Itse ajattelen vanhempien olevan samanarvoisia ja siten he voivat jakaa lapsen kanssa hyvät ja huonot ajat. Jos omalla lapsellani olisi kaksi vanhempaa, niin kyllä antaisin isällekin mahdollisuuden elää ns. tavallista lapsiperheen arkea vauvan kanssa ja siihenhän kuuluu myös sairastelut. Ja minusta myös lapselle on tärkeää, että hän voi luoda isäänsä sellaisen suhteen, että voi luottaa myös kipeänä ja huonotuulisena isäänsä, eikä vain äiti ole se joka jakaa nämä ajat lapsen kanssa ja isä on vain huvitusväline.
Tietysti on sitten eri asia, jos teillä välimatka on pitkä ja autossa pitää sairaana matkustaa tuntitolkulla ja tietenkin se riippuu myös lapsen kunnosta, pelkkä kuume ei välttämättä tee kuitenkaan liian sairaaksi matkustaa pieni matka autossa.
 
Soitappa kuule lastenvalojalle vai kenenkä kanssa nyt olette tapaamiset sopineet. Kerro tilanne ja sitten soitat isälle ja kerrot mitä virallinen taho oli mieltä. Ei tarvi tapella ja asiat tulee kerralla selväksi.

Olettaisin että tuollainen reissaaminen ei ole kenenkään (muun kun isän) mielestä vauvalle hyväksi.
 

Uusimmat

Yhteistyössä