vesirokosta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja mää vaan
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ensin nousee kuume, sitten yl. parin päivän kuluessa näpyt, jotka muuttuvat aika pian rakkuloiksi ja viimein muutamassa vuorokaudessa rupeutuvat. Näppylöiden kuivumista voit nopeuttaa sinkkivoiteella.
 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
voinko viedä poan huomenna muuten lääkäriin, toisen syyn takia????

Vesirokko tarttuu niin kauan, kunnes rakkulat ovat kuivuneet... Joten todennäköisesti tartutatte sen käyntinne aikana moneen ihmiseen. MUtta riippuu tietenkin syystä, miksi olette menossa. Jos tarve on akuutti niin onhan se mentävä. Ehkä voisit soittaa sinne ensin ja kysäistä mitä ovat mieltä?
 
Sinä et saa viedä vesirokossa olevaa lasta lääkäriin.
On olemassa ihmisiä,joille vesirokko on hengenvaarallinen tauti.
Soita aamulla lääkäriin ,kerrot tilanteen.He voivat puhelimitse lähettää lääkereseptin apteekkiin,jos sellaisesta on kyse.Tai sitten he siirtävän eri ajankohtaan lääkäriajan.
 
Tää menee vähän kyssärin ohi, mutta sairastin vesirokon joskus 3 vuotta sitten ja voin kertoa, että oli vähän kypsää! |O
4:ään päivään en voinu itkemättä kattoo itseeni peilistä.. Todella kamala kokemus.. ugh..
 
kun meidän tytöllä oli vesirokko hänelle ei tullu kuumetta eikä tullu kuin pari hullua näppylää ja just ja just huomasi että on vesirokko kauan sitä arvuuteltiinkin että onko vai ei. toisilla se tulee rajumpana kuin toisilla.
 

Uusimmat

Kuumimmat

Yhteistyössä