Kannatti käydä lääkärissä.Mulla on peräpukamat olleet liki 20v ja eilen ekan kerran tuli isomman hädän jälkeen pikkasen verta.Vatsa oli kovalla, joten vaati kovaa ponnistelua.Lääkäriajan sain täksi päiväksi.
Pukamat ihan peräaukon likellä, sisäpuolella ja ainoastaan vasemmalla.Syy miksi aika-ajoin kipeytyvät on se, että mun alaselän tienoilla on voimakas hermopinne ja se vaikuttaa pukamien kipeytymiseen.Lääkäri kyllä hyvin tämän selitti.Tutki tarkkaan ja niin ikävältä ja nololtakin kuin se tuntui, kun sormella tutki syvemmältäkin, niin kyllä sen kesti.
Nyt pitäsi kuulemma pitää vatsa hyvässä kunnossa ettei liian kovalla, venytellä selkää ja sitten laittaa mies painelemaan hermopinnettä tai lapsi kävelemään siihen kohtaan.Ja tietenkin käyttää pukamalääkettä.Nolon vaivan vuoksi ja tutkimuksen jälkeen jäi kuitenkin hyvä mieli, vaikka alaselkä nyt painelemisen jälkeen onkin aika kipee.