Verta seksin jälkeen

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja wingo-bingo
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
W

wingo-bingo

Vieras
Järkytyin kun huomasin seksin jälkeen, että minusta tulee verta! Raskaus suunnilleen puolessa välissä ja tottakai pelko vauvan menettämisestä suuri. Neuvolaan soitin ja siirsivät vastuun ns omalle lääkärille jolle kuitenkaan ei tahdo saada aikaa. Eikä siitä mitään hyötyä ole kun tkeskuksessa ei ole ultralaitetta ollenkaan. Lähinnä se huolettaa kun en potkujakaan vielä tunne, sydänäänten kuunteleminen toisi mielenrauhan. Verta ei siis tule paljon, mutta kyllähän se vähäinenkin aina säikäyttää. Voiko äitiyspoilille mennä illalla ilman lähetettä? Muistelen, että se on mahdollista.
 
äitiyspolin päivystykseen voi aina mennä ilman lähetettä mihin aikaan päivästä vaan. Monissa paikoissa suositellaan, että soittaa ensin, mutta lähes poikkeuksetta riippumatta syystä, puhelimessa suositellaan, että odottaa kotona eikä tule. Eli parasta on vaan mennä suoraa paikalla, koskaan eivät voi ovelta käännyttää. Ja ainakin saat heti mielenrauhan kun pääset ultraan tarkistuttamaan tilanteen ja lääkäri voi katsoa mitä vuoto tulee.
 
Niin siis täällä itäsuomessa ei ainakaan voi raskauden puolessa välissä mennä äitipolille vaan vasta viikon 30 jälkeen. Sitä ennen aina terveyskeskuksen päivystyksen kautta! Seksin jälkeen voi verta tulla monestakin syystä, limakalvojen kuivuuden tai verisyyden takia (raskauden aikanahan verimäärä lisääntyy myös limakalvoilla)! Toki verinen vuoto pitäisi aina tarkistuttaa mutta todennäköisesti hätää ei ole. Siis jos veristä vuotoa tulee vaan vähän eikä kipuja ole. Sinuna soittaisin sinne neuvolaan ja pyytäisin päästä kuuntelemaan ne sydänäänet jotta saat mielenrauhan! Ja terkkari voisi kirjoittaa sinulle lähetteen lääkäriin jos katsoo sen olevan tarpeen!
 
No tarkennan sen verran, että ainakin pääkaupunkiseutulaiset pääsevät naistenklinikan tai kättärin polille jo heti rv5+ alkaen koko raskauden ajan. Ja samaa olen kuullut seinäjoen sairaalasta ystäväni kokemuksista.
 
meillä ainakin täällä keski-suomessa on keskussairaala, jossa on sekä naistentautien polikilinikka että äitiyspoliklinikka (samassa kerroksessa, toistensa naapurissa). ja tuonne äitiyspolille on joku raja montako viikkoa pitää olla täynnä että sinne edes otetaan vastaan. muistaakseni tuo raja on 22 raskausviikkoa.

siitä kyllä olen samaa mieltä, että jos kovasti huolestuttaa, ei kannata etukäteen soittaa (meni sitten naistentautien polille tai äitiyspolille). sieltä sanotaan vaan että ole kotona ja tule sitten jos vuoto yltyy tai tulee kipuja.
 
Seinäjoen sairaalan kokemuksella voin sanoa että soitto äitipolille ja ne neuvovat mitä tehdä. Itse vuodin viikolla 12 verta ja odottelin levossa kotona mitä tapahtuu. Neuvoivat että jos verimäärä lisääntyy niin että oma henkeni on vaarassa niin äkkiä sairaalaan. Jos taas keksenmeno olis ollut tullakseen ei noilla viikoilla olisi vielä voitu tehdä mitään mutta jos on enemmän viikkoja ottavat sairaalaan sisälle.
Mulla ei koskaan saatu selville mistä vuoto joutui. Sitä kesti muutaman tunnin ja tuli sillee ryöpsähdyksinä oikein kirkkaan punaista verta. Seuraavana aamuna soitin tk:seen ja ne ultrasivat varmuuden vuoksi. Samoin tulehduskokeet otettiin koska se on joskus verentulon syy. Samoin heiteltiin syyksi mm. valemenkkoja, saippuan ärsytystä, seksiä, ja mitähän vielä... varmuudella ei siis osattu sanoa.
Neuvoisin käymään edes sydänäänet kuuntelemassa niin saat mielenrauhan. Keskenmenoon liittyy yleensä kova alavatsa tai selkäkipu, että tuskin se sitä on.

Voimia!
 

Yhteistyössä