Velliä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja 1,5kk??
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
1

1,5kk??

Vieras
Meillä siis poika 6 vkoa ja syö n. 1300ml korviketta päivässä eli paljon. Tuntuu, että syö ja syö, mutta ei täyty. Nukkuu vain ½-1½ tuntia kerrallaan ympäri vuorokauden ja huutaa jatkuvasti nälkäänsä. Ei siinä mitään, kyllähän minä syötän, mutta kun ajattelen vauvaa, niin tuntuisi, että haluaisi jotenkin helpottaa toisen oloa eli sammuttaa nälän ja antaa vauvan nukkua edes hieman pidempiä jaksoja, jotta olisi levänneempi. Nyt tuntuu olevan levoton ja yliväsynyt koko ajan.
Syö siis kerralla n 125ml niin, että vatsa on aivan pallo. Nukahtaa hyvin ja herää sitten vajaan tunnin päästä syömään taas.
Onko vatsan mahdollinen kehittymättömyys ainoa este maissivellin aloittamiselle? Voisinko sekoittaa esim 100ml korviketta ja 20 ml velliä?
 
Kysy ennemmin neuvolasta äläkä täältä! Sieltä osaavat neuvoa... Luulisin että tiheän imun kausi menossa. Älä missään nimessä ala antaa velliä noin pienelle vauvalle!
 
Oletko varma, että vauva huutaa nälkäänsä??? Meinaan, että syy voi olla sekin, että vauvalla on ähky olo ja masuvaivoja ym. Noin voi käydä varsinkin korvikkeen kanssa, jota vauva sitten alkaa syödä liikaa kerrallaan kun sitä helposti saa. Samalla tietysti mahalaukku venyy eli siinä on sitten noidankehää kerrakseen..
 
Ootkos nyt ihan varma että nälkäänsä huutaa? Ettei vaan ois jotain masuvaivoja tai ""kulttuurishokkia""? Auttaisiko tutti tai ihan vaan lähellä/sylissä pitäminen? Kuulostaa tosiaan aika hurjalta tuo määrä.. ite en kyllä heti lähtis sille velli linjalle.. Kohtahan sille ei sitten enää vellikään riitä?
 
En minäkään missään nimessä antaisi noin pienelle velliä. Velliä ei täällä meillä päin suositella ollenkaan koska siitä ei ole vauvalle mitään hyötyä. Minusta noin pienen vauvan vatsan täyttäminen tuolla keinoin on aika huono syy. Sitäpaitsi ei se vatsa siitä tipasta täyty vaikka lääkäri olisi sanonut, että voi antaa! Kyllä varmasti on parasta jatkaa korvikkeella, mutta kysyisin sinuna neuvolasta onko heillä jotain muita ohjeita miten hoitaa tilanne.
 
Olen kyl samaa mieltä kuin edellisetkin, et oletko ihan varma et kyseessä on nälkä, eikä jatkuvasta mahan ja suoliston käymistilasta johtuva mahakipu.
Ei se, että vauva itkee tarkoita ihan aina sitä, et hänellä on nälkä.
 
Niin siis kyllä mä nyt sen verran älyän, että vauva voi huutaa muutakin kuin nälkäänsä. Tuttia vauva ei huoli ollenkaan missään tilanteessa ja vaikka kuinka pidän sylissä ja hyssytän ja viihdytän ja paijaan, niin huuto ei lopu ennen kuin tulee ruokaa. Mikäs siinä sitten auttaa. Ei nyt oikein viitsisi tuntitolkulla huudattaakaan nälkäänsä.

En nyt täällä lähde erittelemään tuota lääkärin antamaa määrää, jonka itse täällä ilmoitin tipaksi.
Jostain syystä luotan enemmän lastenlääkäriin kuin internetin keskustelupalstan neuvoihin.

kiitos kuitenkin kaikille ja hyvät jatkot!
 
niin ihan kuin vaan ja luotat siihen mihin haluat.
mutta olen kans edellisten kanssa samoilla linjoilla. jos vauva on syönyt itsensä ""täyteen"" ja kyllä tolla määrällä, sanonpa vaan että seuraava itku on vatsan kipeytymisestä ja vauva luulee että lisää maito auttaa ja siitä syntyy vaan lisää kipua ja taas juodaan jne.
täytyy sen vatsan antaa levätä kanssa ja varsinkin noilla määrillä.

en tuon ikäiselle velliä antais. pilaat vaan vauvan suoliston.
ei se ole valmis velleihin.

kehotan nyt miettimään vielä ennen kuin annat sitä velliä ja kokeilemaan muuta keinoa.

uskot tai et. soita neuvolaan vielä kans.
 
Juu, minäkin kysyisin ensin neuvolasta ennen kuin antaisin mitään vellejä. Neuvolassa terveydenhoitajat ja kätilöt tietää usein aika paljon enenmmän vauvan ruokailusta kuin terveyskeskuslääkärit...

Tuossa iässä on sein eka tehoimukausi ja vauva voi siksi haluta enemmän ruokaa. Toinen vaihtoehto on sitten se että vauvalla on vatsa kipea paljosta ruuasta ja hakee lohtua tjms. syömällä lisää rintaa...
 
No olisko kannattanut sit suoraan kysellä sieltä lääkäriltä eikä täältä netin keskustelupalstalta. Varsinkin kun tällä palstalla on tullut selväksi mitä suurin osa velleistä ajattelee (syystäkin)..

Noh, kukin tyylillään, minusta vaan on edesvastuutonta antaa velliä noin pienelle!
 
En osaa vastata kysymyksiisi, mutta kommentoin kuitenkin. Harmittaa kun täällä erehtyy kysymään jostakin arasta aiheesta, kuten vellit, kiinteät tai imetys. Heti saa hirveän ryöpyn niskaansa. Kuten tässä ketjussa, ei ap varmasti mikään edesvastuuton äiti ole, joka haluaa väkisin tehdä hallaa vauvalleen. Jos hän kysyy velleistä asiallisen kysymyksen niin kai hälle voi vastata asiallisesti. Nyt hän saa osakseen väheksyntää ja moitteita. Joku antaa heti diagnoosin, että pilaat vauvasi suoliston tai nyt on tiheän imun kausi....mistä sitä voi tietää pilaako suoliston, niin turha sitä on täällä kauhistella.

Meillä äideillä on usein epävarmuus vauvojemme hoidosta, ei siihen kaipaa muiden moitteita ja suurta ihmetystä lisäksi. Jos ei ole antaa neuvoja oman kokemuksen kautta, voi pysyä hiljaa. Tuskin kukaan tätä palstaa pitää minään ainoana tietolähteenään. Täältä haetaan tukea ja äitejä samassa tilanteessa.

Toivottavasti saat vauvasi rauhoittumaan, oli se keino sitten vellit tai jokin muu.
 
""Toinen vaihtoehto on sitten se että vauvalla on vatsa kipea paljosta ruuasta ja hakee lohtua tjms. syömällä lisää rintaa...""

Siis ap:n vauvahan oli korvikkeella joten tuskin hakee lohtua rinnasta...

Ja sanoisin tähän asiaan vielä senkin että meillä esikoisen kanssa kävi samalla tavalla, viimein lääkäri (yksityinen), neuvolan lääkäri ja neuvolan terkka olivat yhtä mieltä siitä että on keksittävä lisäruokaa. Pojalle alettiin korvikkeen sekaan laittamaan hiukan perunaa (lohko tai kaksi 150-200ml sauvasekoittimella velliksi) niin johan tuli tyytyväistä poikaa. Öisin nukkui sen jälkeen 12 tuntia putkeen ja päivisin vaan naureskeli (ja toki söi sekä nukkui) ja oli todella hyväntuulinen. Edelleen poika on terve (niinkuin on ollut koko elämänsä) ja iloinen sekä suuriruokainen!!

Eli poikkeuksiakin on, älkää heti lynkatko erilaisuutta!!
 
mullekin tuli ekaks mieleen, että vauva itkee mahavaivoja. Vauvojen kivun lievittähän on imeminen ja kaipa se pätee myös jos pullosta imee. Eli toinen saa lohtua kipuihin kun imee ja on sitten hetken tyytyväinen, mut sit jonkun ajan päästä taas sattuu.
Mut kerta ap. olet lääkärin kanssa puhunut, niin kokeile sitä velliä, sillähän sen vaihtoehdon pois sulkee, että toisella todellakin on nälkä. Jos se ei auta, niin kokeile pidentää syömisväliä, vaikka huuto ois miten kova, sit vois tietää et josko vauva itkeekin sitä, kun maha on koko käymistilassa.
 
Meille lastenlääkäri sanoi, että alle 3 kuiselle ei tulisi antaa velliä, tai muutakaan ravintoa kuin maitoa. Koska suolisto ei ole vielä riittävän kehittynyt ja voi ¨vaurioittaa suolistoa ja altistaa allergioille.
 
Ensiksi Saaralle: Mielestäni kukaan ei ole ryöpyttänyt ap:tä vaan kertonut sen OMAN mielipiteensä kuten ap kysyi. Vai pitäisikö silloin olla sanomatta mitään jos ei voi tukea ap:n vellipäätöstä? Ja monellakaan ei varmasti ole neuvoja oman kokemuksen kautta koska arvelen, että aniharva, riskeistä perillä oleva äiti lähtee velliä tuon ikäiselle antamaan.
Omasta mielestäni tilanne vaikuttaa ylensyönniltä ( en ole lääkäri ) ja minä yrittäisin kysyä neuvoa muutamalta Asiantuntijalta ennenkuin noin valtavaan ruoan menekkiin antaisin lisää ruokaa. Mutta se on vain minun ""naisen/ äidin logiikkaa"".
 
Meille lastenpolin lastenlääkäri ""määräsi"" iltavellin kun lapsi oli vajaa 3 kk (syntyi 1 kk etuajassa joten periaatteessa oli tuolloin oli vajaa 2kk normaaliin aikaan syntyneisiin nähden). Pienikokoisena syntynyt lapsi kasvoi alussa räjähdysmäisesti ja maito ei tuntunut riittävän vaan söi koko ajan (myös öisin). Joten lääkäri suositteli velliä tukosampana ja turvaamaan lapsen kasvun. Ja meillä toimi todella hyvin, syömiseen tuli rytmiä ja yölläkin saatiin jo vähän nukkua.

Tällä palstallahan tätä ei tietty saisi kertoa, tuomitaan täysin vastuuttomana...
 
Ainakin lapsen kehityskaarta katsotaan laskettua aikaa peilaamalla. Ei voida olettaa, että keskosena syntyneellä on esim. suolisto samalla tavalla kehittynyt kolmessa kuukaudessa kuin täysiaikaisella lapsella. Samoin muu kehitys katsotaan samalla tavalla. Täysiaikaisella vauvalla kuitenkin ollut se muutama kuukausi aikaa kehittyä vielä siellä kohdussa.
 
Ja alkuperäiselle vielä...

Voiskohan se syöpöttely olla imemisen tarvetta?Jos ei kerta tuttia huoli ni imuttelee pullosta... Ootko kokeillu tissiä antaa ""tuttina"" siis jos et imetä niin ei varmaan haittaa jos lupsuttelee rintaa :)
 
nyt on asia varmistettu siis lastenlääkäriltä, kahdelta kätilöltä ja terveydenhoitajalta ja sama siunaus tuli kuin eilenkin eli pienen määrän voi antaa ja nälästä on kysymys, koska vatsa ei ole kova pallo, vaan pehmeä.

kyselin tuosta suoliston pilaamisesta ja se ei noin pienellä määrällä ole kuulemma mahdollista. tarkoitus onkin saada nyt pienemmällä ruokamäärällä kylläisempi vauva. velliä annetaan siis kerran päivässä hyvin pieni määrä korvikkeeseen sekoitettuna.

Niin kuin varmaan kaikki tiedätte, vauvan aivot tarvitsevat paljon unta kehittyäkseen ja jos päivät ovat jatkuvaa valvomista siksi, että pieni vauva huutaa nälkäänsä, niin mun käsityksen mukaan sekään ei kovin hyvää tee pitkällä tähtäimellä.

kiitos saara asiallisesta kommentistasi muuten. en nyt kokenut itse joutuneeni ryöpytykseen. ihan tietoisen riskin tällä palstalla joutuu ottamaa jos jotain erehtyy kysymään :)

toinen kätilö harmitteli ettei suomessa myydä muualla euroopassa suosittua ja ihan tavallista ""hungry baby""-korviketta, joissa proteiinit ovat toisenlaisia kuin tavallisessa korvikkeessa. hungry baby korvike on hieman hitaammin sulavaa ja pitää nälkää paremmin.

ei muuta kuin rauha maahan ja koittakaahan pysyä kaikki housuissanne.

lääkäri muuten mainitsi, että maapallo on pullollaan lapsia, jotka saavat vellin kaltaisia seoksia syödäkseen ensimmäisistä elinpäivistä lähtien. maailmassa kun on jokunen orpo lapsi, joille ei ole mahdollista antaa luovutettua äidinmaitoa tai länsimaisia kliinisesti valmistettuja korvikkeita. suolisto on silti ihan kunnossa ja laset fyysisesti terveitä.
 

Yhteistyössä