vauvarokko

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ???
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
?

???

Vieras
Millainen on vauvarokko? Eli miten se ilmeneepi? Meillä oli kovaa kuumetta -> korvatulehdus -> antibioottikuuri ja nyt tänään punaisia ""näppyjä"" vauvalla...voisko olla rokkoo vai muuta? Jos joku osais kertoo ois kiva!! =)
 
Jos on kerta antibioottikuuri,niin voiskohan olla yliherkkyys näille antibiooteille?? MEillä lapsi on yliherkkä tietyille antibiooteille,olikohan se joku amarion tai joku sinnepäin-merkkinen.
 
Meil oli pojalla vauvarokko 9 kuisena; 3 pvän korkea kuume ja sit nousi punaiset, aika vähäiset näppylät niskan seudulle ja reisiin (yksilöllistä, joillakin koko kroppa täynnä). Ei saatu panadolilla kuumetta alas/oloa helpottumaan, eikä supot tehonnu...vietiin sitten poika yöllä päivystykseen. Toi 3 pvän kuume vauvalla ja näpyt on ominaista just tuossa vauvarokossa.
 

Uusimmat

Yhteistyössä