vauvan karsastus / yksityinen lääkäri

halvalla ei saa hyvää

Aktiivinen jäsen
26.11.2004
2 814
2
38
onko kukaan käyttänyt lastaan yksityisellä silmälääkärillä karsastusepäilyn takia?

me ollaan saatu lokakuussa lähete taysiin silmäpolille, piti tulla tammikuun loppuun mennessä aika, eipä oo kuulunu... :( soitin sinne ja sanovat että elokuun lapset on pääsemässä maaliskuussa, ymmärsin tän niin että lokakuiset vasta toukokuulla.. ? :o

mietin että veisin sitten yksityiselle, koska jos onkin karsastusta niin kai sitä pitäis alkaa hoitaan ennenkun on liian myöhästä.. lääkäri sillon puheli että voi vaikuttaa aivojen kehitykseen jos näkee toisella silmällä huonosti... ?

kokemuksia muutenkin asiasta otetaan kiitollisena vastaan :flower:
 
Meillä odotettiin myös aika pitkään tuota kutsua silmäpolille, mutta soitin sitten sinne ja kysyin missä mennään. Se vaan kestää, ikävä kyllä vaikka meillekin oli laitettu lähete kiireellisenä. Me ollaan HUSin alueella niin saatiin lähete sieltä yksityiselle mutta ilman sitä heidän maksusitoumustaan ei saanut alkaa varailemaan aikaa itse. Ainahan voit soittaa lähetteen antaneelle lääkärille, josko voisi tehdä jotain asian hyväksi ja edistää teidän jonopaikkaa. Meillä oli kyseessä 1.5-vuotias, jonka karsastuksen syyksi selvisi huono näkö, nyt on hänellä +4 vahvuudet laseissa, aluksi käytettiin niitä sumennustippoja heikompaan silmään, mutta kun suostui pitämään laseja, niin tipoista pystyttiin luopumaan. Hänellä on suhteellisen yhtä huono näkö molemmissa silmissä.
 

Yhteistyössä