Vauvan kanssa matkalle

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras
Suunnittelemme etelänlomaa miehen kanssa. Onko kaksi kuukautisen vauvan kanssa mahdollista lähteä rantalomalle? Onko kenelläkään kokemuksia pienen vauvan kanssa matkustamisesta?
 
meillä oli nuorin 3kk ku käytiin kanarialla. kerta kaikkisen hyvä matkustaja! ei mitään ongelmia ollu. varattiin lennoille etukäteen eturivin paikka, että saatiin kaukalo. vauva nukkui siinä, söi välillä ja oli kuin kotonaan. varjossa pidettiin tietenkin ja päivärytmikin oli aivan normaali. helpoin lapsi meidän matkoilla ikinä. :-)
 
Ei kannata ihmetellä klun kohta tulee vittumaisia kommentteja, että miksi altistat lapsesi taudeille yms.. (tämä on 2+)
Nyt ei ehdi kirjottaa, mutta hyvää matkaa. Me ei lähdetty noin pienen kanssa, koska sillä alko just ton ikäsenä vatsavaivat, jotka onneksi kesti vaan pari vkoa.

Ja joo lennoille kannattaa varata kaukalopaikka!
 
En ehkä 2 kk ikäisen lapsen kanssa olisi vielä lähtenyt, mutta 6 kk ikäisen kanssa matkailu oli jo aika helppoa.

Jos sinulla ei sitä vauvaa vielä ole, älä varaa matkaa ihan noin pienen kanssa. koska voi tosiaan olla koliikkitapaus tai muuta "mukavaa".
 
Alkuperäinen kirjoittaja Oddball:
Alkuperäinen kirjoittaja SuukkoSuulle:
mites 11kk ikäisen lapsen kanssa tulee toimia ton lentämisen kanssa?

Varaa mukaan ainakin viihdykettä ja omat sapuskat. Eturivin paikan saatte varmasti, paitsi tietty jos kone täynnä vauvoja. =)


Etirivin paikka/paikat kannattaa varata heti kun istumapaikkojen varausaika alkaa
(eri lentoyhtiöillä/matkatoimistoilla erilaiset ajat).

Liki vuoden ikäiselle kannattaa ostaa ihan oma istuinpaikka, jossa on helppo
ottaa päikkärit.
 

Yhteistyössä