Vauvan kakasta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Taika
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

Taika

Vieras
Ihmettää, kertokaa viisaammat..
Että onko aivan normaalia että vauvan kakan väri ja koostumus muuttuu näin paljon..

Huomasin juuri että meidän 6 vkoa vanhalta pojalta ei enää koskaan tule sellaista "ryyniä" ja sinapinväristä kakkaa kuin alunperin. Nykyään on aina aika tummaa, enemmän jopa vihertävää, ja öljyisen liukasta. Ja TOSI pahan hajuista.

Voiko se johtua cuplatonista?
Vai voisiko olla jotain allergiaa?

Varmaan ihan typerää huolestua tällaisesta(kin), mutta kait se sitten on niin, että tätä ensimmäistä vahtaa silmä kovana kun ei ole sitä vertailukohtaa.
 
Meillä ihan sama juttu tytöllä. 2kk vanhana kakka muuttui ihan erilaiseksi, juuri sellaiseksi kun kuvailit. Me lopetettiin cuplaton yli viikko sitten, joten siitä se ei johdu. Muutenkin meidän neiti kakkaa nykyään vaan 2 krt viikossa. Mä olen miettiny, että voisko se vaikuttaa kun 2kk iässä siirryttiin korvikkeeseen..
 
Me oltiin taysin korvikkeella kuukauden iasta, ja kakka oli kuten teillakin, sinappia ja ryynia ja sitten yhden vaipanvaihdon yhteydessa olin saada kohtauksen, kun kakka oli TOTAALISEN erilaista, tummaa vihreaa ja kamalan hajuista mutta vauvassa ei muuten ollut mitaan "vikaa". Nyt kahden kuun iassa kakka taitaa olla ruskeaa, kiinteaa mutta samalla "valuvaa" ja tietysti - pahanhajuista. Vauva voi edelleen hyvin, joten kaipa tuollainen kakan muutos on normaalia.
 

Yhteistyössä