vauvalla paljon karstaa 9kk, miten pois

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja karstaan apuja
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

karstaan apuja

Vieras
Miten saan vauvani päästä karstan pois. Tytöllä tuuhea tukka ja karstaa kertynyt taas päälaelle. Ei meinaa millään antaa rapsuttaa sitä, ei pysy paikoillaan. Harjaamalla ei lähde tai kammalla.

Onko jotain aineita tms mistä olisi apua? Onko karsta vaarallista, jos en saa sitä kokonaan pois? Voiko vaikuttaa hiusten kasvuun ?
 
Ceridal öljyä kunnon kerros päähän, myssy yöksi ja aamulla pehmeällä harjalla harmaat pois. Muutaman kerran pitää kyl suihkussa käydä jotta öljy lähtee hiuksista. Meillä toimii ja meidän tytöllä tuuhea ja paksu tukka vaikka ikää vasta 10kk
 
Karsta kannattaa raksuttaa pois. Huonolla tuurilla voi tulla tulehdus jos karsta kauan hautoo päänahkaa.

Öljyä, anna vaikuttaa ja rapsuttele harjalla pois. Toista kylpyjen yhteydessä niin usein että karsta irtoaa.
 
paksutukkainen vauva ja aina karstaa kunnes aloin pestä pään "oikealla" shampoolla, siihen jäi karsta. Käytin kampaamosta ostettua sensitive shampoota joka toimi hyvin.
 
Meiän pojalta karsta saatii parhaiten irti tolla ceridal+myssy yön yli+harjaus+pesu(+tarvittaessa uus harjaus)-reseptillä. Ja sillon kuulin tuttavalta että jos tukka on kovin tuuhea niin kampa on vauvaharjaa kätevämpi työväline.

Karsta itsessään ei ole vaarallista,mutta alkaa helposti haista ja iho sen alla saattaa tulehtua.
 
Meilläkin esikoisella tein niin, että öljyä päähän ja ohut hattu yöksi, sitten aamulla kammalla karstan rapsutus. Auttoi pikkuhiljaa. Nyt sitten toiselle myös karstaa jonkin verran ja muutenkin kuiva päänahka ja etenkin otsaa vauva sitten unissaan raapi. Neuvolan tädin vinkistä laitoin sitten ihan ohuelti muutamana iltana mietoa kortisonivoidetta otsalle ja karstaisiin kohtiin + hattu yöksi. Siihen loppui pään raapiminen ja karstakin hävisi samalla:)
 
Ja kun harjaat,ni vauvaharjan harjakset vaakatasossa karstaan nähden,jotta menevät karstan alle. Meillä tää yhdistettynä vauvaöljyyn oli ainut keino saada karsta pois.
 

Yhteistyössä