Vauvalla (8kk) punoittaa taipeet. Onko tämä merkki jostain allergiasta tai atopiasta tms.?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Vauva on tosiaan 8kk, ja hänellä on tähän saakka ollut todella hyvä iho. On sitä kyllä edelleenkin muuten, mutta taipeet (sekä nivus- että kainalotaipeet) punoittavat. Nivustaipeet punoittavat enemmän, ja tämä toki on ymmärrettävää, kun jatkuvasti vaippaa pidetään... Turhaa pesua olen koettanut välttää, ja perunajauhoja tuossa olen sipaissut sekä kainalo- että nivustaipeisiin.

Vauvalla on myös pari sellaista kuivempaa pikku kohtaa, jotka aiemmin erotti punoituksesta vallan hyvin. Nyt rasvauksen (tavallinen kosteusvoide + vauvaöljy + ceridal) myötä ovat vaalentuneet, ja kaipa se kuivuuskin on jonkin verran vähentynyt.

Mietin vain, voiko tuo taipeiden punoitus ja nämä parit pienet "läiskät" olla merkki atoopiasta tai jostain allergiasta? Neuvolassa noita läiskiä näytin (niitä siis oli kaksi, ja toinen on nyt parantunut) mutta eivät ottaneet muuta kantaa, kuin että seuraillaan. Taipeista en ole vielä ehtinyt sinne päin konsultoimaan, enkä tiedä, onko tarpeenkaan, jos nyt alkavat parantua tässä. Jos on oleellista, niin tämä taipeiden punoitus on kestänyt ihan muutaman päivän vasta, nuo läiskät havaitsin ~kuukausi sitten, mutta ovat siis nyt parantumaan päin. Mutta tuohon kysymykseeni...?
 
En osaa sanoa voiko taipeiden punoitus olla merkki allergiasta,mutta voi olla muutakin. Varsinkin jos ei lapsen ruokavaliossa ole ollut muutoksia hiljan ennen kun punoituksen huomasit. Ennemmin mulle tulis mieleen että lapsi on hikoillut ja iho "hautunut".
 
Herkkä iho? Atooppinenkin voi olla lievästi. Kainaloiden osalta tuli mieleen että ilmeisesti liikkuu nyt enemmän, eli voiko olla hankautunut vaatteiden vuoksi? Saumat voi ärsyttää, eli niiden muiden konstiesi lisäksi kokeile heittää alin body/paita nurinpäin (saumat päällepäin) jos johtuu tuosta.
 
alkoi molemmilla lapsilla vauvana tuolla tavalla..silloin tällöin punoitteli taipeet muutaman päivän ja rasvalla parani,kyse oli ja on edelleen atooppisesta ihosta, joka nyt isompana tulee välillä erittäin pahana.
sään muutokset erityisesti talviaikaan vaikuttaa paljon.kesällä iho aina kunnossa,talviajat taas yhtä tuskaa ja taistelua.
 

Yhteistyössä