Vauvahaaveet ja juhlinta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja c",)
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
C

c",)

Vieras
Minulla on ongelma. Aloitimme mieheni kanssa vauvapuuhat ja minulla on ensimmäinen kierto ilman pillereitä. Viikonloppuna minulla olisi tiedossa juhlintareissu tyttöjen kanssa, jota en voi enää perua. En haluaisi vielä ystävilleni vauva-aikeista kertoa, mutta uskallanko nauttia alkoholia? Arvaavat kyllä, jos pysyttelen raittiina koko illan.

Kiertoni vaiheesta minulla ei ole tarkkaa tietoa, koska olen syönyt pillereitä kymmenkunta vuotta ja tuskin se heti normaaliksi palaa. Mutta ensi viikolla suunnilleen pitäisi kuukautisten alkaa. Eli uskoisin, että hedelmöitys olisi jo tapahtunut, jos on tapahtuakseen. Minulla ei ole kovin suuria odotuksia, että heti tärppäisi, mutta eihän sitä koskaan tiedä. Riskejä en haluaisi ottaa.

Onko esim. testin tekemisestä tässä vaiheessa mitään hyötyä? Voisiko negatiiviseen tulokseen luottaa? Miten te muut olette toimineet yritysaikana alkoholin kanssa?

Toivottavasti tämä kysymykseni ei nyt nosta kenenkään karvoja heti pystyyn. Korostaisin vielä, että en siis ole mikään kauhea happo, joka olisi joka viikonloppu radalla. Käyn tosi harvoin missään ja silloinkin käytän alkoholia tosi vähän. Ja kysymykseni esitän juuri sen vuoksi, että en halua riskeerata mitään.
 
Kiitos tiedosta! Tämä helpottaa viikonlopputoimintaani kummasti. Olen vielä ihan noviisi näissä asioissa, koska olemme vasta aloittelemassa koko touhua emmekä ole tutustuneet aiheeseen juurikaan.

Mukavaa kevättä kaikille!
 
Kun odotin esikoistani, en tiennyt (tajunnut) olevani raskaana kuin joskus viikon 6 + xx kieppeillä. Tuolloin oli Vappu, Lontoon-matka ja jotain muutakin, juopottelin siis moneen otteeseen, poltin tupakkaa (olen näitä baaripolttajia...) ja muutenkin elin epäterveellisesti. Kun uutinen raskaudesta tuli, oli morkkis ihan kamala. Mutta juttelin pitkään asiasta kokeneen lääkärin kanssa, joka sanoi että lähtökohtaisesti hänen neuvo on se että niin kauan kun ei tiedä olevansa raskaana, ei sikiötä voi omalla toiminnallaan vahingoittaa. Tyyppi elää siellä omassa pussukassaan kuitenkin ekat viikot ihan onnellisen tietämättömäna äidin toilailuista :)
 

Yhteistyössä