Vauva 6kk ja huutokonsertti alkoi taas

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras
Ensimmäiset 4kk oli yhtä hullunmyllyä,kun illat huuti (refluksi).Olo parantui 4kk iässä ja ilta huuto loppui kuin seinään.Nyt se huuto on tullut takaisin ja kestää sellaiset puolitoista tuntia.
Ja tämä tapahtuu,kun nukkumaan laitetaan.Ei kelpaa maito eikä tutti.
Korvatulehdus oli 2vko:a sitten.Maha vaivaa en usko että on.
Hampaita on tullut 2kpl 4kk iässä,mutta ikenet ei ole sen näköiset että tekee hampaita,vaikkakin hankaa ikeniä ja kuolaa(kuola ollut 2kk samanlaista)
Mikä riivattu sillä on?Korvatulehdus uusinut?Hampaat?Maha?
 
Mistä refluksi johtui? Rakenteellista vai allergista? Onko se varmasti hoidossa, ettei ole muuttunut esim. silent refluksiksi. Jos refluksin syynä on ollut allergiat, joku uusi ruoka-aine voisi hyvin aiheuttaa joko refluksia tai jotain muuta allergiaoiretta (tässä tapauksessa lähinnä suolistossa kipuja).

Korvatulehdus on toinen hyvä "kandidaatti". Jos huuto alkaa juuri makuulleen laittaessa se on yksi oire korvatulehdusta. Tosin sama oire sopii refluksiinkin.

Ja voihan se olla tosiaan hampaat tai jotain muuta.
 
Kannattaa varmaan ne korvat käydä katsastamassa het huomenna.särky on kauhea. voi hyvin olla että ei ole parantuneet.meillä oli kierre ja antibiootit eivät kaikki tehonneet, joten tulehdusta oli koko ensimmäinen vuosi ja itkut/huuto alkoi just aina yöllä, kun painetta tulee korviin makuulla.
 
meillä samantapaista oli, ja mä en keksinyt mitään muuta kuin että hampaiden tulo pakosti aiheutti kitinät, etenkin öisin just heräili eikä meinannu rauhoittua millään...Meillä tuli aika nopsaan tahtiin alas ja ylös 4 hammasta, että hyvinkin voi olla sitäkin. Mutta tosiana jos teillä tulehdusta ollut, niin se kyllä voipi olla vahva ehdokas aiheuttajaksi. Kokeile ainakin nostaa sängyn päätyä reilusti jos et ole jo nostanutkin, ja kantsiihan ne korvat käydä näyttämässä jos epäilyttää.
 

Yhteistyössä