Vaunulenkit...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Lykkijä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
L

Lykkijä

Vieras
Eli, kun käytte vaunulenkkeilemässä. niin mihin aikaan päivästä yleensä menette? Aamupäivällä, iltapäivällä...? Aamiaisen jälkeen, lounaan jälkeen, päivällisen jälkeen...? Käyttekö silloin, kun lapsi on hereillä, vai päikkäriaikaan?

Haluaisin meille selkeämmän rytmin, mutta kun en oikein tiedä, että mikä nyt on järkevintä. Tähän asti ollaan menty vähän miten sattuu... Jos ollaan menty hereilläoloaikaan, niin lapsi saattaa nukahtaa ja jos mennään päikkäriaikaan, niin eipä välttämättä nukahdakaan. Tämä saattaa tietty sitten välillä vähän sotkea rytmiä. Lapsi kun on alle vuoden, niin ei meillä vielä oikein puistoilla, joten sinänsä ei haittaa, että onko lapsi hereillä vai nukkumassa... Kyse on oikeastaan vaan siitä, että saadaan molemmat raitista ilmaa.
 
Me mennään yleensä aamupalan jälkeen. Ollaan niin hitaita toimimaan aamuisin, että kello on silloin jo sen verran, että meidän vauva yleensä nukahtaa kyytiin. Taapero on kyllä hereillä koko reissun. Vauvan ekat päikkärit tulee siinä sitten. Jatkaa uniaan yleensä otin sisään tai en.. Kesällä mennään myös alkuillasta kun on valoisaa.
 
Me mennään aina päikkäriaikaa, koska meillä tuo lapsukainen nukkuu parhaiten ulkona. Eli vaunulenkki on aina aamupäivästä kymmenen aikaa.. Sitten iltapäivästä käydään kävelyllä joko rattaiden tai pulkan kanssa, kun lapsi on hereillä, mutta yleensä tää "lenkki" on lyhyt.
 
Me ollaan oikeestaan aina menty 12 aikaan.. alkuun vauva ehti ottaa ekat päikkärit ennen sitä ja syödä ja tuijotella kunnes mentiin vaunuilee. Sitä ollaan tehty siis ihan vauvan ekoista viikoista asti ja tänäkin päivän vauva 11kk menee vaunuihin päikkäreille klo 12 aikaan.

Alkuperäiselle ehdottaisin että jos vauva on vielä pieni niin menkää päikkäriaikaan lenkille ja tehkää se joka päivä samaan aikaan niin vauva "oppii" hyvin nopeasti että sinne vaunuihin nukahdetaan. Välillä on toki päiviä kun ei nukuttaisikaan vaunulenkin aikaan mutta silloin kannattaa vaan olla sitkeä ja pitää vaunuissa ja vaunutella vaikka pidempään niin kyllä se sinne nukahtaa.

Todellakin säännöllinen vaunulenkkeily on hyvä kun saa selkeyttä "rytmiin" ja äiti ja vauva raitista ilmaa koska sitä tarvitaan mahdollisen väsymyksen keskellä. Lisäki äiti saa kyytiä mahdollisille raskauskiloille ;)

Mukavaa vaunuilua!
 
Meillä alussa mentiin vähän miten sattuu, koska rytmi oli mitä sattuu. Mutta aina lähdettiin ulos niin, että vauva oli väsynyt ja nukahti vaunuihin. Pitkään mentiin aina lenkille kun vauva meni ns. pitkille päikkäreille. (Nukkui yhdet pitkät päikkärit, jotka alkoi 12-13 aikaan, ja kahdet lyhyet - toiset aamupäivästä ja toiset alkuillasta.) Kun lapsi kasvoi, en enää lähtenyt lenkkeilemään vauvan menessä nukkumaan, koska hän nukkui hyvin myös vaunujen ollessa paikallaan. Tuossa 10 kk iässä alettiin lenkkeilemään lapsen ollessa hereillä, ja sitä ollaan jatkettu. Lapsi nyt reilun vuoden. Eli hän istuu rattaissa ja katselee maisemia. Tälle lenkille lähdetään joko päikkäreiden+välipalan jälkeen, tai päivällisen jälkeen. Läheskään joka päivä ei kyllä lenkkeillä enää... Ulkoillaan omassa pihassa jne.
 
Meillä kolmikuiselle saatiin just tommonen säännöllinen päikkäriaika sillä, että heti kun sai ulos viedä, niin lähdettiin tiettyyn aikaa vaunuilemaan. Eli meidän poitsun pitkät päikkärit sijoittuu n. klo 13 tienoille ja kestää 2-3 tuntia. Sitä ennen tosin on ehditty ottaa yhdet lyhyemmät uninapsut. Parhaiten vauva nykyään nukkuu nimenomaan vaunuissa. Aluksi tosiaan meni niin, että joskus nukuttiin, joskus ei. Mutta aika nopeasti se vakiintui siihen, että pitkän unet siihen aikaan otetaan aina.
 
Kiitos vaan kaikille vastauksista! :)

Meillä ollaan siis kuitenkin jo 10 kuukautta, että muuten meillä kyllä on rytmi(, jonka nuo vaunulenkit siis saattavat sotkea... :/).

Aikoinaan kun koitin kanssa saada sitä rytmiä lenkkien avulla, niin ei siitä tullut mitään. Vaikka 1,5 tuntia kärräilin, niin ei vauva nukahtanut. Vaunuihin nukahti alussa vaan kun ne oli paikallaan. Laitoin sitten vaan partsille vaunuihin ja sinnehän nukahti... Että meillä näin päin.

Noh, kai me ne vaunulenkit johonkin väliin saadaan. :)
 
Alkuperäinen kirjoittaja ap.:
Kiitos vaan kaikille vastauksista! :)

Meillä ollaan siis kuitenkin jo 10 kuukautta, että muuten meillä kyllä on rytmi(, jonka nuo vaunulenkit siis saattavat sotkea... :/).

Aikoinaan kun koitin kanssa saada sitä rytmiä lenkkien avulla, niin ei siitä tullut mitään. Vaikka 1,5 tuntia kärräilin, niin ei vauva nukahtanut. Vaunuihin nukahti alussa vaan kun ne oli paikallaan. Laitoin sitten vaan partsille vaunuihin ja sinnehän nukahti... Että meillä näin päin.

Noh, kai me ne vaunulenkit johonkin väliin saadaan. :)

Meilläkin on 10-kuinen vauva ja aina nukahtaa vain jos menee partsille nukkumaan, vaunulenkeille hyvin harvoin. Maisemat katsos kiinnostaa liikaa ja on tottunut pienestä asti nukahtamaaan liikkumattomiin vaunuihin. Liikkuviin vaunuihin jos yrittää nukuttaa, on pakko laittaa harso tms näköesteeksi - ei muuten malta nukkua. Esikoinen oli aikoinaan samanlainen.

Meilläkin ulkoillaan (jos ulkoillaan) vaunulenkillä hereillä ollessa eli ekojen päikkärien jälkeen kun on syöty. Viihtyy hyvin maisemia katsellen.
 

Uusimmat

Yhteistyössä