[QUOTE="vieras";26997115]Niin, eikös se juuri mene noin, että siittiöt voi elää noin viikon ja munasolu 2-3 päivää, joten ovulaatiota ennen viikko ja sen jälkeen 3 päivää on "vaarallisia". Menkoista tuota ei voi laskea, koska sehän on edellistä kiertoa.
Eli jos tasan säännöllinen 28 päivän kierto, niin ovulaatio olisi 14 päivää edellisten menkkojen alusta, niin siinä olis 7 päivää menkkojen alusta aikaa (yök) ja sitten taas viikko ennen menkkojen alkua. Hankalaa todella...
Kuka tietää, kuinka todennnäköistä on, että munasolu irtoaa ja kiinnittyy menkkojen aikana? Ei taida olla kovin riskiä tulla raskaaksi vuodon aikana, kun limakalvohan irtoaa?[/QUOTE]
Jotakuinkin noin me ollaan ajateltu, eli 6 pv. menkkojen alusta ja reilu viikko ennen menkkoja on turvallisia (mulla 28-30 pv. kierto)
En nyt sanoisi että mitenkään kovin hankalaa. Tietenkin se että pitää olla mielessä aina että missä vaiheessa kiertoa mennään. Ne epävarmat päivät me käytettiin alkuvaiheessa kumia ja nykyisin keskeytettyä. Ajattelin vaan että jos ajattelit ettei silloin välipäivinä voisi sitten ollenkaan seksiä harrastaa..
On toiminut jo neljä vuotta (ikävän) hyvin ehkäisynä. Minä kun voisin haluta jo toisen lapsen mies ei vielä. Ennen ekaa lasta mentiin joku reilun vuoden verran varmoilla päivillä ja kun lapselle annettiin mahdollisuus tärppäsi heti toisesta kierrosta.
Meille ei se lapsi kuitenkaan tuolloin alussakaan olisi ollut aivan täysi katastrofi niin sillä uskallettiin tätä lähteä kokeilemaan kun hormoonit ei sovi ja mikään muukaan ehkäisy ei tuntunut hyvältä.