Varaanko ajan ensin ihan terveyskeskuslääkärille? (lapsettomuus asiaa)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "leena"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
L

"leena"

Vieras
kun ollaan lasta yritetty 2vuotta, ilman tulosta. :/ Niin varaanko ajan ensin ihan omalle terveyskeskuslääkärille?

Miten tuo asia sitten oikein etenee? on todella arkaluontoinen asia minulle ja pelottaa tosi paljon jutella asiasta jollekkin "ulkopuoliselle"
 
Voit varata ajan terveyskeskuslääkärille ensin. Saat kokeet esim. TSH ja TV4 (kilppari) ilmaiseksi, samoin sextautitestit. Maksaa sitten hunajata yksityisellä. Pääset alkuun asiassa.
 
Juu terveyskeskuslääkärille vaan ekaksi. Tsemppiä ja rohkeutta, harvalle nuo on mukavia asioita muille kertoa, mutta sitä kautta pääsee lähemmäksi sen oman lapsen saantia.
 
kiitos vastauksista! Huomenna siis soitan ajan lääkärille. Nyt oli jo ajanvaraus mennyt kiinni :/

Voi kun saisin jonkun ystävän tähän asiaan joka tukisi minua... jospa tänne loisi tunnuksen niin saisikohan täältä tukea...
 
[QUOTE="leena";22628231]kiitos vastauksista! Huomenna siis soitan ajan lääkärille. Nyt oli jo ajanvaraus mennyt kiinni :/

Voi kun saisin jonkun ystävän tähän asiaan joka tukisi minua... jospa tänne loisi tunnuksen niin saisikohan täältä tukea...[/QUOTE]

saa varmasti jonkinlaista tukea:)
 
[QUOTE="leena";22628176]mutta miksi sextauti testit? jos ollut naimisissa jo 8vuotta ja tiedän EI pettämisiä suhteessa.[/QUOTE]

Just. Hoidot klinikoilla ovat niin turkasen kalliita, että kannattaa sulkea kaikki sextaudit pois. Vaikka ei olisikaan ns. pettämisiä suhteessa. Ota vaan kaikki apu vastaan, minkä saat terveyskeskuksesta.
 
HIV, klamydia ja vielä oli joku.. tutkitaan heti alussa jo siksikin, että esim klamydia voi olla naisella oireeton, mutta syyllinen 20% tapauksissa tahattomaan lapsettomuuteen. Lisäksi kun käsitellään sukusoluja (esim inseminaatio, koeputkihed.) tarvitsee tietää, että ne ovat 'puhtaita'. Tai kuten lääkäri meille koeputkihedelmöitykseen mennessä sanoi, he haluavat tietää, ettei kenenkään alkiot vahingossakaan saastuta muita kasvatuskaapissa.

Ihan perustesti. Ei mitään hävettävää, nuo samat otetaan raskauden alussakin :)
 
Usko pois, tuo häpeä/hämmennys ja ujostelu karisee kyllä matkan varrella... sen verran usealle ihmiselle tuosta joutuu prosessin aikana puhumaan, saati sitten paikkojaan heidän edessään levittelemään. Mutta kun vain miettii lopputulosta, niin siihen nähden pieni vaiva :)
Ja kuten sanoin, kaikkeen tottuu. Hoidoissa oltu nyt vuosi, ja voin sanoa, että nykyisellään lääkärille mennessä tavaran esittely tuntuu yhtä luonnolliselta kuin kättely.
 
Usko pois, tuo häpeä/hämmennys ja ujostelu karisee kyllä matkan varrella... sen verran usealle ihmiselle tuosta joutuu prosessin aikana puhumaan, saati sitten paikkojaan heidän edessään levittelemään. Mutta kun vain miettii lopputulosta, niin siihen nähden pieni vaiva :)
Ja kuten sanoin, kaikkeen tottuu. Hoidoissa oltu nyt vuosi, ja voin sanoa, että nykyisellään lääkärille mennessä tavaran esittely tuntuu yhtä luonnolliselta kuin kättely.

Peesi. =) Olen ollut hoidoissa 2 vuotta ja tänä aikana erinäinen määrä lekureita on tuon alakerran nähnyt. Ei yhtään nolota enää.
 

Yhteistyössä