Valtiovarainministeri Riikka Purra blogissaan: "Suomen kovaäänisin oppositio on perinteinen media, joka moninkertaistaa vasemmisto-opposition viestin"

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
"Sosiaalisen median keskusteluissa on ihmetelty viime päivinä, miksi uuden kyselyn mukaan suomalaisten suurin huolenaihe on kansalaisten eriarvoistuminen ja tuloerojen kasvu. Syytä onkin ihmetellä, sillä tuloerot eivät todella ole Suomessa ongelma.

Suomen tuloerot kuuluvat Euroopan unionin ja koko maailman pienimpiin, koska tuloja tasataan voimakkaasti niin verotuksella kuin tulonsiirroillakin."

 
  • Tykkää
Reactions: AivanSama
EVA kertoo että tänä vuonna palkansaajien verotus nousee korkeimmaksi 10 vuoteen. Ei koske yli 14.000 euroa kuukaudessa tienaavia, joilla solidaarisuusveron ylärajan nosto tuo lisää liksaa.
 
Purra vaatii Suomeen entistä köyhempiä


Purran mielestä nykyiset köyhät tarvitsevat rinnalleen heitäkin köyhempiä, jotta tuloeroja saadaan kasvatettua.


Suomessa on yli 730 000 pienituloista

Viime vuonna pienituloisuus syveni: Tilastokeskuksen mukaan pienituloisuus lisääntyi enemmän niillä, joiden tulot ovat huomattavasti alle pienituloisuusrajan. Lisäksi pienituloisten keskimääräinen etäisyys pienituloisuusrajasta kasvoi.

Sitten on vielä inflaatio, joka oli Suomessa viime vuonna 6,2 prosenttia ja 7,1 prosenttia vuonna 2022. Vaikka suomalaisten tulot nousivat, ne eivät pysyneet inflaation mukana. Käytännössä suomalaisten reaalitulot siis laskivat.
 
Saadaan varallisuuserot kasvuun, kun otetaan köyhiltä vieläkin enemmän pois

Kyllä se Suomi siitä sitten sillä tavoin kukoistaa.

Porvarillista talouspolitiikkaa nääs.
 
Riikka Purra jyrähtää
IS:n teettämässä kyselyssä kansalaisten suurimmaksi huolenaiheeksi nousi eriarvoisuus ja tuloerot. Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps) arvioi, että kansalaisten huoli tuloeroista perustuu tietämättömyyteen.

On Riikallakin huolet, voi vee..
 
Onneksi Orpon hallitus jatkoi Sannan määräaikaista solidaarisuusveroa. Sannalla oli oma lehmä ojassa...
Solidaarisuusveroa on jatkettu jo monta hallituskautta ja vasta OrpoPurra nostivat sen alarajaa alle 90 000 eurosta 150 000 euroon, eli toivat suurituloisille reippaan veronalennuksen.

HS: Jopa suurituloiset tyrmäävät solidaarisuusveron keventämisen
Solidaarisuusveron alarajan nosto ei saa tukea edes suurituloisilta.
 
Solidaarisuusveroa on jatkettu jo monta hallituskautta ja vasta OrpoPurra nostivat sen alarajaa alle 90 000 eurosta 150 000 euroon, eli toivat suurituloisille reippaan veronalennuksen.

HS: Jopa suurituloiset tyrmäävät solidaarisuusveron keventämisen
Solidaarisuusveron alarajan nosto ei saa tukea edes suurituloisilta.
Ovatko verojen alentamiset sulta pois?
 
HS: Suomen tuloerot ovat kasvaneet poikkeuksellisen suuriksi – laskuri näyttää, millaiset tulosi ovat muihin verrattuna
Raha|Suomen pienituloisimman kymmenyksen tulot ovat nousseet vuodesta 1995 noin 31 prosenttia. Samaan aikaan suurituloisimman kymmenyksen tulot ovat kasvaneet 103 prosenttia.
Suomen tuloerot ovat kasvaneet poikkeuksellisen suureksi. Tilastokeskus kertoi maanantaina, että tuloeroja kuvaava Gini-kerroin on viime vuoden osalta arvossa 29,1.

Se on 1980-luvun loppuun ulottuvan yhtäjaksoisen vertailun perusteella poikkeuksellisen suuri luku.


Tämä perustuu Tilastokeskuksen laskelmiin, eivät Riikan ideologisiin, joissa vielä puoluekannatuspaniikkilisä.
 
Paskanmarjat!

Meidän hallituksen "ilmapiiri" on työttömyys!

Syyskuu 28 tuhatta työtöntä lisää!
Lokakuu 29 tuhatta uutta työtöntä!
Marraskuu 36 tuhatta työtöntä lisää!

Pitkäaikaistyöttömiä tuli 11 tuhatta lisää!
Korkeakoulutettujen työttämyys kasvoi vuodessa 15%
Diplomiinsinöörien työttömyys kasvoi vuodessa 30%

Sairaalat kiinni.
Ihmisiä ulos asunnoistaan 32 tuhatta!
Köyhyys lisääntyy ja lapsia ruokajonoissa!

Perseelleen menee!
 
Halla-aho (kirjoitin ensin Hallo-aho) on taas päästänyt aivopierun. Tällä kertaa rahastosijoituksestaan.
Kuka kehtaa enää kertoa olevansa persu? Ehkä vain palstan ärhäkkä Palstapesu.
Hän on aina kuin raivo härkä.
Joo. Jopa peruskoulupohjalta porukka tietää että sijoittaminen rahastoihin tai osakkeisiin sisältää riskin. Pienimmän riskin Jussi ottaa kun laittaa rahansa korkeakorkoiselle tilille tai valtion oblikaatioihin. Ahneelle porvarille niiden tuotto voi tosin olla liian alhainen.
 
Valtiovarainministeri Riikka Purra blogissaan: "Suomen kovaäänisin oppositio on perinteinen media, joka moninkertaistaa vasemmisto-opposition viestin"

Joo ja super-Marinin kauhia noitavaino. Huulipunahallituksen raju naisviha oli Sossulehtien masinoimaa, eiks juu?
 
Joo. Jopa peruskoulupohjalta porukka tietää että sijoittaminen rahastoihin tai osakkeisiin sisältää riskin. Pienimmän riskin Jussi ottaa kun laittaa rahansa korkeakorkoiselle tilille tai valtion oblikaatioihin. Ahneelle porvarille niiden tuotto voi tosin olla liian alhainen.
ihmettelen miksi Eirassa asuva Jussi sijoittaa kiinteistöihin.
Hänellä lienee Aku Ankka-lehden Roope-sedän into kieriskellä rahoissa.
Aamulla uutisoitiin Lontoon asuntojen kiskurihinnoista.
Siellä on meneillään joukkopako edullisemmille asuinseuduille.
 

Yhteistyössä