Kävin vielä tarkistamassa googlen kautta noista kahdesta vaivasta. Välilevytyrä voi olla pieni välilevypullistuma tai isompi, joka painaa hermoja. Eli periaatteessa samanlaisia molemmat.
8? tyrävaivaisista on parantunut 6 vkon kuluttua ja 90? kolmen kk kuluttua.
Mulla on ollut erittäin iso pullistuma, joka painoi hermoja. Olin aivan toimintakyvytön, en kyennyt hoitamaan lapsiani kuukausiin, enkä myöskään selvinnyt pukeutumisesta, peseytymisestä ym. itse.
Paranin tästä täysin omt-fysioterapian avulla. Paraneminen ei tapahdu hetkessä. Mä kävin hoidoissa 4,5 kk ja lisäksi tein ohjeen mukaan jumppaa päivittäin kotona. Mutta paranin täysin! Lääkäri olisi vaatinut leikkausta, mutta en halunnut. Olen kuullut monta epäonnistunutta leikkausta. Ja taas olin kuullut paljon hyvää omt-fysioterapiasta. Kannatti kokeilla sitä!
Oletko käynyt selkäliiton keskustelupalstalla. Sieltä saat paljon hyvää tietoa ja mielettömän paljon kokemuksia selkäsairailta.