Uunilohirepestiä tänne

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja KIITOS
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

KIITOS

Vieras
Ainekset mitä on:


Lohta
sipulia
flora ruokakermaa 1 prk (sopiiko lohen päälle, uuniin????)
tuoretta tilliä
suolaa, mausteita

Saako noista mitään suussa sulavaa herkkua aikaan ja kauanko uunissa, suht ohut kalanpuolikas?
 
Lohi suolaan, tilliä päälle. Puolen tunnin päästä uuniin voideltuun astiaan nahkapuoli ylöspäin. Uunissa pari sataa astetta reilu puol tuntia tai kunnes nahka irtoaa lihasta. Ite en tykkää kermaa lisätä, mut voishan sen tuohon päälle lurauttaa
 
Alkuperäinen kirjoittaja Keittiönoita:
No just noista aineksista, mitä sulla on =) Paistoaika on noin 30-40 min, mutta riippuu siitä lohen koosta. Tai lähinnä paksuimmasta kohdasta.

Kiitos auttamisesta :) Paljonkos uunin lämpötila? Ja heitänkö heti kaikki siihen raa'an kalan päälle ja sit uuniin vai kerma myöhemmin?
 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Kiitos auttamisesta :) Paljonkos uunin lämpötila? Ja heitänkö heti kaikki siihen raa'an kalan päälle ja sit uuniin vai kerma myöhemmin?
uunista hieman riippuu, mutta mä teen 200 asteessa. Sekoitan mausteet ja silputun sipulin siihen kermaan ja kaadan kalan päälle. Sitten uuniin.

 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
:hug: KIITOS vielä :D toivottavasti onnistuu. :flower:
Jos se kalamötkylä on iso, ja haluat kalassa olevan vähän kastikettakin, tee siitä kermasta, kasvis- tai kalaliemestä sekä pienestä määrästä vehnäjauhoja kastike, jonka sitten kera sipulin ja mausteiden laitat kalan päälle.

 

Yhteistyössä