Uuden okt:n pihan hinta?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Meillä olisi mahdollisuus ostaa uusi okt, jossa kuitenkin piha on jäänyt kesken. Eli tontti on tällä hetkellä osin heinittynyttä, tasaista hiekoitettua maata.

Mietinkin, että mitähän tuollaiseen pihaan (n. 1000neliötä) tulee maksamaan suurinpiirtein pihan muokkaus kunnolliseksi. Tiedän, että kaikki riippuu paljon millaisen pihan haluaa, mutta jos ajatellaan lähtökohdaksi nurmikkoa, ei suuria pengerryksiä tms, hedelmäpuita, pensasaitaa ainakin paikoitellen näkösuojaksi.. Luksusta olisi, jos osaan pihaan saisi kivilaattaa, mutta se toki nostaa hintaa nopeasti. Onko 5000e aivan liian vähän? Entä 10t?

Kysyisinkin, mitä teillä on maksanut pihatyöt ja materiaalit yhteensä? Kertokaa myös hieman millainen piha on ollut kyseessä, milloin tehty ja ehkä myös minne päin Suomea? :)
 
Pitäisin tuota 10ke ihan miniminä. Sillä ei todellakaan vielä tehdä pengerryksiä eikä rakenneta muureja, pihakiveyksestä puhumattakaan, mutta mullat ja istutukset sillä saa.
 
1000m2 tontista ehkä max 700m2 on nurmikkoa. Laske 25cm multaa, se tiivistyy siitä vielä vähän. Mullan hinnat vaihtelee alueittain, mutta 20€/kuutio voisi olla aika lailla keskihinta. Sen mukaan maksaisi 3500€. Tuohon sitten kalkit ja siemenet, niin paras laskea 4000€ nurmikolle.

Soran määrä riippuu tietenkin paljonko sitä pitää laittaa, mutta jos laskisi 10cm kerros ja 150m2, niin laadusta riippuen kustannus on karkeasti sanottuna 500€.

Taimiin varaisin 2000€, kun kerran pensasaita on tarkoitus tehdä. Tuolla rahalla saa mukavasti taimia, niitähän voi hankkia sitten toki lisää myöhemmin.

Pihakiveys maksaa vähintään 20€/m2, kun tarvitaan jotain reunakiviäkin aina jne. Voi maksaa tuplastikin, jos haluaa peruskiviä näyttävämpää.

Nämä kaikki hinnat on pelkille materiaaleille. Työ toki sitten erikseen, jos työtä tarvitaan. Maansiirtoon voi vuokrata muutamalla satasella per viikonloppu Avantin. Yhdessä viikonlopussa kyllä levittelee tuon alan mullat ja sorat, jos on ripeä ja tekee aamusta iltaan. Pihakiveyksen teko vaatii sitten paljon aikaa, huolellisuutta ja myöskin vuokrakoneita. Kannattaa harkita teettämistä.
 

Yhteistyössä