Ulkosuu 5cm auki ja sisäsuu 2cm, mitä tarkoittaa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "hmm"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

"hmm"

Vieras
Lääkäri tivasi onko ollut supistuksia, sanoin että ei ja sitten sanoi soittavansa huomenna.
En siinä oikein tajunnut kysellä sen enempää. Kahdessa ekassa paikat olleet parille sormelle auki ja sisäsuuta n. 1 cm jäljelle tässä vaiheessa. Synnytykset ovat olleet silti nopeita eka 3h ja toinen 1,5h.

Mutta siis mitä mun pitäis noista tulkita?
 
se tarkoittaa sitä, että sinulla on vielä kohdunkaulakanavaa jäljellä. kanavahan ensisynnyttäjällä ensin yleensä lyhenee, ja kun se on melkeinpä hävinnyt, kohdunsuu alkaa avautua enemmän. mutta varsinkin uudelleensynnyttäjällä se on ihan tavallista, että kohdunkaula alkaa avautua jo siinä vaiheessa, kun sitä on vielä enemmän jäljellä. kun voidaan puhua vielä ulkosuusta ja sisäsuusta, kanavaa on jäljellä vielä yli 2cm. en nyt oikein ymmärrä mitä lääkäri noilla viikoilla tilannettasi päivittelee, siinä ei ole mitään tavallisesta poikkeavaa. :)
 
Ihan ilman kätilöyttä ihmettelen, mitä ihmeellistä asiassa on noilla viikoilla. Maallikolle kuulostaa sille, että ei kovin kauaa taida mennä synnytyksen käynnistymiseen, korkeintaan sen kolmisen viikkoa ;) Mutta kun alkaa tuntua sille, että käynnistyy, synnytystaustallasi ja tuolla avoimmuusasteella kannattaa mennä sairaalaan äkkiä.
 
Juu, kun olen varautunut kyllä nopeaan synnytykseen (siltä osin miten voi kun sairaalaan matkaa 1h). Tuo lääkärin käytös vain jäi kaivelemaan, enkä siinä sitten tosiaan tarkemmin tajunnut kysellä.
Enkä tiedä miksi soittaa huomenna perään vielä.
 
kyllä siellä on sitä kaulaa jäljellä vähintään se 2cm, jos lääkäri kerran pystyi vielä erikseen arvioimaan sisäsuuta ja ulkosuuta. :) mutta tosiaan, ei syytä huoleen. eikä synnytyksen alkamista voi tuosta ennustaa, vaikka lähellähän se jo joka tapauksessa on. :)
 

Yhteistyössä