ulkomaille vauvan kanssa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kokemuksia
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

kokemuksia

Vieras
Olisko täällä palstalla ihmisiä jotka ois matkustaneet vauvan kanssa joskus ulkomailla? Miten matka on mennyt?

Meillä ois mietinnässä matka ulkomaille ja vauvalla ois tuolloin ikää 4-5 kk. Kyseeseen tulee kreikka tms lyhyen lennon päässä olevat kohteet.. mitenhän teillä on lennot menneet, saako koneeseen jonkun kopan viedä vai onko lentokoneessa joku valmiina?
 
Me tehtiin eka reissu kun pienin oli silloin vajaa 6kk. Canarialle, lentoaika n.6h, eikä ollu mitään koppaa, vauva meni sylissä. Lennot meni hyvin. Koneessahan on etupenkeillä ne vauvojen kopat, mutta meille ei enää silloin riittäny sellasta. Täysimetin, eli vauvan ruokkiminenkin oli erittäin helppo hoitaa lomalla. Emme menneet kaikkein kuumimpana aikana, joten aurinkokaan ei aiheuttanut ongelmia.
 
meill äpoika oli 5-6kk kun käytiin kreikassa viikon lomalla ja vuoden kun oltiin bulgariassa. molemmat matkat menivat tosi hyvin.
kerron nyt meidänekasta matkasta. meillä oli matkarattaat mukana ja lentokentällä oli pehmeä kantokassi mukana niin että vauva voi nukkua kun sitä lentoa odoteltiin, se mahtui noihin lokeroihin tai istuimen alle. vauva nukkui sylissä koska pitä olla turvvyöt laskun ja nousun ajan niin se oli helpointa. ja koska imetin vielä silloin "ruokaongelmakaan" ei ollut silloin, toki varalle oon oottanut kreikkaan mukaan pullot ja korvikeet.
 
Lomalennoilla ainakin Finskillä niistä koppapaikoista pitää nykyään maksaa, 18e per aikuinen. Eli mies ja sinä vierekkäisille paikoille sinne eteen, minne kopan saa, mennen tullen ja lasku on 72e. Me ei kaivattu, noin 60cm vauva mahtui vallan hyvin makailemaan sylissäkin.

Valitkaa kohde, jossa paljon muutakin tekemistä, mitään varsinaista rantalomaahan tuon kokoisten kanssa ei voi viettää ja kirjan lukemiseenkaan tms ei kovin paljoa vauvan viihdyttämiseltä jää aikaa. Espanjan ja Italian rantakaupungit toimii hyvin: Riccione, Fuengirola jne.

Meillä viihdyttiin rattaissa hyvin eli kaupungilla ja rantakadulla rauhallinen kävely ja välillä istuskelu toimii, shoppailu ilmastoidussa ostoskeskuksessa mainiosti. Rannalla käytiin kerran tunti-pari kun vauva nukkui. Toki olis onnistunut tuolla lailla melkein päivittäin, jos olisi halunnut. Ravintolassa tapasta tai pelkkä pääruoka, ettei pienellä mene hermot. Auto vuokrattiin (istuin oli meillä mukana tai kannattaa varata ennakkoon). Vuoristoteille ei kannata lähteä, vauva vähän pää pökkyrällä :)

Meillä vauva nukkui rattaissa, ei tarvetta kantokassille.

Lämpöä oli n. 28-30, paljon kuumempaa en ehkä suosittelisi, ettei käy tukalaksi. Totuta vauva juomaan vesihörppyjä pullosta.

Rattaissa oltava hyvä kuomu tai sitten ostaa niihin erillisen aurinkolipan lisäksi.
 

Yhteistyössä