Tyrmäys kokoomusnuorille: "Märkä rätti kasvoille"

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Johan ne alkaa ihmisetkin huomaamaan kokoomuksen tuhotyöt. :)
- Ehdotus on märkä rätti kaikkien työntekijöiden kasvoille, kirjoittaa demarinuorten puheenjohtaja Joona Räsänen tiedotteessaan.

- Avauksella yritetään puuttua työnantajien ja työntekijöiden yhdessä sovittuihin sääntöihin. On edesvastuutonta edes ehdottaa työrauhan rikkomista aikana, jolloin pitäisi päinvastoin keskittyä yhteiseen hiileen puhaltamiseen.

Räsäsen mielestä kokoomusnuorten piirijärjestöt haluavat kyseenalaistaa työntekijöiden yhdenvertaisuuden. Hän epäilee, ettei aloitteen allekirjoittajilla ole kummoista tietämystä työehtosopimuksen sisällöstä.

- Työehtosopimuksessa linjataan esimerkiksi perhevapaista ja sairasajan palkasta. Työaikaan liittyvät asiat eivät voi olla pelkästään työnantajan ja työntekijän välisiä sopimuksia vaan niistä säädetään laissa. Ovatko kokoomusnuoret muutamassa lakiakin?

Räsänen pitää avausta "huolestuttavana" ja "selkeänä linjauksena" yleisen palkka-alen puolesta.
Tyrmäys kokoomusnuorille: "Märkä rätti kasvoille" | Kotimaan uutiset | Iltalehti.fi
 
Tässä on vaan näkökulma ja kertoo hallituksen eripuraisuudesta. Porvari puolue kokoomus ei voi olla samaa mieltä demareiden kanssa jonka ei missään nimessä pitäisi olla porvarihallituksessa. Tuskin on demarit ainoat tuossa mielipiteessä, kokoomus ja rkp on vaan samaa mieltä EK:n kanssa.
 

Yhteistyössä