työttömyys rahan määrä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "hups"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

"hups"

Vieras
opinnot pian lopussa(vain opinnäytetyö tekemät) mutta olen onnistunut saamaan asiat niin etten enää niistä opintotukea voi saada. joku vihjaisi että voisin jo ilmoittautua työn hakijaksi ja saada työttömyyskorvausta. kuinkahan suuri se on? entä huoliiko joku töihin jo vaikka ei oliskaan vielä tutkintoa taskussa lähellähän se valmistuminen on?
 
katso www.kela.fi jos olet työttömyyskassan jäsen ota yhteyttä omaan
työttömyyskasssan.
Toki voit ilmoittautua, mutta sinut voidaan vielä katsoa päätoimiseksi opiskelijaksi.
Siis kysy asiasta omasta te-toimistosta. www.mol.fi Kaikki suomen te-toimistot-
 
Ei onnistu. Olet päätoiminen opiskelija niin kaun kuin a) valmistut ja saat tutkintotodistuksen tai b) keskeytät virallisesti opintosi ja pyydät siitä todistuksen oppilaitoksestasi.

Esim. itse en saanut työttömyyskorvausta ennen kuin olin saanut virallisen maisterintodistuksen käteen. Oli loma-aika ja todistuksen saaminen kesti kuukauden. Ei auttanut, vaikka sain väliaikaisen todistuksen, josta ilmeni, että lopputyöni oli valmis ja kaikki opinnot samoin.
 

Similar threads

E
Viestiä
13
Luettu
854
Aihe vapaa
vierailija
V
L
Viestiä
25
Luettu
836
Aihe vapaa
2000 luku pimeä aikakausi Suomessa!
2

Yhteistyössä