Tyhmä kysymys siman valmistuksesta!!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras
Kun nyt tuo sima on ollut huoneenlämmössä kaksi vuorokautta ja tänään pullotin ja laitoin rusinat ja sokerit, niin annanko tästä päivästä lähtien olla vielä kolme päivää huoneenlämmössä vai kuinka nopeaan valmistuu jääkaapissa??

Kun kaikissa ohjeissa on, et sima valmistuu kolmessa päivässä huoneenlämmössä ja viikossa jääkaapissa.. mut lasketaanko toi aika pullotuksesta vai ihan alusta???

KIITOS!!
 
Pullotin siman sunnuntaina ja eilen vasta laitoin jääkaappiin. kaikki rusinat oli jo noussu. Oli vain 1yön ämpärissä ennen pullotusta.

Mulle on aina sanottu että sima on valmista kun rusinat on noussu. Olen sen mukaan aina ottanu juotavaksi. Maistettiin eilen illalla ja oli hyvää(vaikka itse sanonkin) =)
 
Huoneenlämmössä niin kauan kun rusinat on nousseet pintaan. Ja korkkia ei kannata vääntää ihan tiukalle. Saattaa käydä että kun sitte alat avaamaan pulloa niin simat on pitkin seiniä. Kokemusta on :D
 

Yhteistyössä