Tuttuni jättää muksut...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kamalaa
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

kamalaa

Vieras
Niin siis pojan koulukaverin vanhemmat jättävät usein lapsensa yksin kotiin lähtiessään viihteelle. Vanhin lapsista 11v ja sit 6 ja 4 vuotiaat. Eli vanhin muksuista katsoo nuorempien perään. Kamalaa!!!! Jos jotain sattuis. Omaa lastanikin on usein pyydetty sinne viikonloppuna vanhimman lapsen seuraksi pienempiä vahtimaan. EN ole päästänyt.
 
:o

Näitähän tapahtuu, niin ettei kukaan tiedä tai ei ainakaan julkisesti ilmoiteta...
Jos on yhtään tehnyt sos.työtä lasten parissa, niin tietää karun todellisuuden... Voi lapsiparkoja... :'(
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
No etkö voisi ilmoittaa sosiaaliviranomaisille sen sijaan että kauhistelet täällä asiaa?

Ai tälläsellä näytöllä. Voi kuule,et taida tietää mitä kaikkea me nähdään ja silti ei oteta huostaan kun ei määrärahoja. Pitää olla aikas rajua näyttöä,ikävä kyllä!
 
Ilmoita sossuun ennenkuin jotakin todella tapahtuu! Ei se hoitoalalla työskenteleminen tee kenestäkään sen parempaa ihmistä. Toimeksi vaan! Voit tehdä ilmoituksen nimettömänä, säikähtävät edes ja mahdollisesti muuttavat toimintaansa kun lastensuojelusta otetaan yhteyttä.
 
15v poika hoisi kuopusta kesällä päivät kun olin tuuraamassa. Masksoin saman kuin olisin maksanut yhdelle 17v tytölle joka ei jaksanut. Lapsi oli silloin 1½v.
 
11v ja 15v välillä on jo iso ero. Samoin sillä, piipahtaako äiti lähikaupassa, vai meneekö istumaan iltaa ja yötä myöten kuppilaan. Ne on harvemmin vartin reissuja.

Mun tuttu kertoi jättäneensä vauvansa yksin nukkumaan päästäkseen kahvilaan tapaamaan muita ihmisiä. Inhottavaa. Olisi sitten ottanut vaikka vaunuissa mukaan. Tähänkin liian myöhäistä puuttua, aikaa on jo kulunut.
 
Vasta oli mll:llältä nainen kertomassa aamuteeveessä heidän kantansa. Eli heidän mielestään alakouluikäisen ei koskaan pitäisi olla yksin kotona. Isommat alakouluikäiset voivat harjoitella yksin oloa tunti pari kerrallaan. Eikä tietenkään alakouluikäiselle pitäisi jättää pienempää sisarta vastuulleen.

Nyt en kyllä muista, että mikä oli se noin ikä siihen, minkäikäiselle lapselle voisi antaa pienemmän lapsen hoidettavaski. Mahtaakohan kukaan muu tietää mll:n kantaa siihen?
 
11-vuotias on kyllä vähän nuori lapsenvahdiksi ravintolareissun ajaksi...mutta pari vuotta vanhempi voi olla jo hyväkin lapsenvahti, jos on vastuuntuntoinen tapaus, suurin osa tosin ei oo.
 

Uusimmat

Yhteistyössä