Turvaistuin

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kanelin
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

kanelin

Vieras
Hei
Ollaan hankkimassa lapselle turvaistuinta eli sitä mikä on kaukalosta seuraava. Ihana, kun pääsee tuosta kaukalon roudaamisesta eroon.
Pientä gallupin tynkää vaan tässä laittasin alulle.
Eli tässä tiedustelen mikä ois hyvä ja mikä istuin kannattais ostaa? Laittakaahan kommentteja.
Kiitos kovasti etukäteen teille jotka jaksatta laittaa kommenttia
 
Meillä oli aluksi gracon duoflex xtp (ostimme käytettynä) ja oli ainakin silloisessa autossa huono, ei mahtunut kunnolla, ei ollut vakaa istuimella eikä tyttö nähnyt mihinkään mitään. Nyt autoliiton testistä huolimatta ostimme uutena brion zento-istuimen. Meillä oli vaihtoehtona britax two-way elite. Mutta mielestäni zentossa on paremmat sivusuojat ja tosi hyvä suoja lantiolle. Myyjä asensi sen liikkeessä joten asennuskin on prikuulleen oikein. On niin paljon parempi kuin edellinen istuin, mutta on nykyinen autokin tilavampi takaosasta. Painiskelin tämän istuinasian kanssa aikani tuon autoliiton testin takia, mutta testi oli tehty saksassa ja hyvän arvosanan oli saaneet pääasiassa kasvot menosuuntaan-istuimet (käsittääkseni saksassa on yleistä että lapsi on kasvot menosuuntaan) ja muutenkin testissä arvosteltiin montaa asiaa (mukavuutta jne.)ja katsottuani istuinta ja luettuani brion (heidän omissa testeissä oli pärjännyt) sivuilta päädyin siihen kuitenkin. Ja nyt mielestäni moni asia autoliiton testissä on puppua, mm. istuin on vakaa penkillä ja tyttö näkee paremmin kun hyvin ympärilleen, jaloillekin jää kivasti tilaa.

Sori on kiire mennä katsomaan elokuvaa, siksi sekava teksti ja yhteen pötköön kirjoitettu!
 
Meillä on britax two-way elite ja olen ollut kaikin puolin tyytyväinen niin kasvot kuin selkäkin menosuuntaan. Meillä poika nyt vajaa 3 vuotias ja on käyttänyt istuista 7kk iästä lähtien. Käyttö ikä istuimella on 6 vuotiaaksi asti mutta meillä varmaan poika siirretään ihan vaan "pallille" tuossa noin 3,5-4 vuoden ikäisenä kun siirretään tämä istuin pikkukakkoselle. Istuin mielestäni hyvän tilava kun meilläkin on iso kokoinen poika niin ei läheskään kaikkiin istuimiin voisi kuvitella mahtuvan ainakaan näin talvitamineissa, tai ainakin erittäin ahdasta olisi. =)
 

Yhteistyössä