Turkin Side, kokemuksia lasten kanssa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Turkkiin?
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

Turkkiin?

Vieras
Eli mietinnässä toukokuussa loma jossain Etelä-Euroopassa (Joo, tiedän, Turkin tuo osa on Aasiaa :) ). Tuo Side vaikuttaa mielenkiintoiselta paikalta, olisi kulttuuria, raunioita, luontoa, edullista hyvää ruokaa jne. Onkohan tuo miten rauhallinen paikka, meillä on kuitenkin pieniä lapsia mukana. Pääseeköhän tuplamatkarattailla kulkemaan tuolla vanhassa kaupungissa? Entä onko ne markkinat lähikaupungissa (Mangavat tjsp) käymisen arvoiset?

Olisin kiitollinen jos joku osaisi kertoa paikasta omakohtaisia kokemuksia.
Toinen vaihtoehto olisi Kreikka.
 
Sidessä olimme häämatkalla viime vuoden toukokuussa. Pääsääntöisesti kyllä tasaista ja leveää jalkakäytävää, eli luulisin että tuplarattaillakin pääsee ihan hyvin kulkemaan.

Kohteena oli oikein mukava. Aika paljon oli lapsiperheitä ja vanhempia pariskuntia, eli menokaan ei kovin raisua ollut edes iltaisin.

Markkinoilla emme käyneet, joten niistä en osaa sanoa mitään.
 
Oltiin heinäkuussa viime vuonna Sidessä. Mukana 4v ja 5v lapset ja me aikuiset. Ihan mukava ja rauhallinen paikka. kaikki lähellä ja siellä on leveät kadut, joten pääsette tuplarattailla kulkemaan. Myös siellä vanhassa kaupungissa. meillä ei rattaita enää ollut mukana. Suhteellisen turvallinenkin paikka ja hotellialueet hyvin valvottuja. meillä oli all inclusive hotelli ja ruoka nyt oli sellaista, että olen parempaakin saanut, varsinkin ulkomailla. Paljon englantilaisia oli meidän hotellissa ja ne oli aikamoisia sikoja, jos suoraa sanon. me oltiin pahimpaan sesonkiaikaan, joten palvelukin oli välillä aika tylyä. Vanhassa kaupungissa yrittivät kauppiaat huijata minkä kerkeävät, joten tarkkana saa olla.

Ihan hyvä reissu se oli, mutta enää ei turkkiin mennä. Tuo oli ensimmäinen ja viimeinen kerta. Olen ollut lasten kanssa myös Rodoksella ja Kanarian Puerto Ricossa ja nuo reissut oli aivan MAHTAVIA!!!
 

Yhteistyössä