tuli kirjastosta huomautus...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja laikku
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
L

laikku

Vieras
että teillä lainassa ollut kirja on turmeltunut.Meillä oli lasten kirjoja ja niistä yksi oli jo revitty kun meille se haettiin, ei oltu kai kirjastossa huomattu ennen.
Se näytti sellaselta että kaksi sivua ois leikattu, niin siististi siitä puuttui osa lavia kahdelta sivulta.
mä en ite ensin edes muistanut ja aivan äimänä et mitä ihmettä mut onneksi lapsi muisti et se kirja mistä puuttui ne sivut.no minähän soitin sinne et ne jo oli ku kirja meille tuli ja onneksi oli asiallinen nainen ja ymmärsi.laskuhan tuosta ois kohta tullut , joku ilkeä ihminen palauttanut noin vain lapsensa lainan ja jättäny ilmoittamatta, kuka se oli?
 
Kyllä me yleensä ymmärretään. Jos huomaa ite jotain puutteita niin kannattaa palauttaessa niistä huomauttaa, niin ei tule jälkikäteen vaikeita tilanteita, koska osa kirjastoissa työskentelevistä on joustamattomia, eikä ymmärrä, että aiemmin ei oo huomattu jotain..

Ja jos oma lapsi repäsee sivun niin ei se yleensä oo hirveen vakavaa. Sen sivun kun tuo takaisin ja mielellään ei itse yritä korjata, niin harvemmin tulee edes korvauspyyntöjä. Yleisimmät korvauspyynnöt tulee kirjoista joiden päälle on kaatunut nestettä (tai kuljetettu ilman laukkua lumi-, räntä- tai vesisateessa tai laukussa jossa vuotava vesipullo tms ) ja koirien pureskelmista kirjoista.
 

Yhteistyössä