V
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Kiitos kysymästä, oikein hyvin olen onnistunut.Kuinkas ap itse olet työelämässä onnistunut?
Näitä "töitä olisi tarjolla, jos vain haluaisi"-aloituksia voisi tehdä ihan työkseen, jos vain haluaisi eikä olisi muuta elämää tarjolla.
Toi uutinen muuten saattaa olla jopa totta.Kuinkas ap itse olet työelämässä onnistunut?
Näitä "töitä olisi tarjolla, jos vain haluaisi"-aloituksia voisi tehdä ihan työkseen, jos vain haluaisi eikä olisi muuta elämää tarjolla.
Toi uutinen muuten saattaa olla jopa totta.
Jos pienellä paikkakunnalla toimiva yritys tekee miljoonainvestoinnit ja liikevaihto kasvaa 300% vuodessa niin työntekijäpula saattaa hetkellisesti olla ihan totta.
Hetkellisesti. Kyllä palkkaa maksava firma aina työntekijän löytää.
Ei kukaan ole seppä syntyessäänLöytää toki mutta löytääkö sellaisen jolla on tarvittava osaaminen?
Tämä! Ihan just näin. Ilmaista työharjoittelua tyrkytetään nykyään joka puolelta mutta jos palkasta erehtyy kysymään niin harjoittelija vaihtuu.Tuttu raskaskoneasentaja kertoi, että tyypillisesti ammattimiehelle tarjotaan palkkaa alle tessin. Yritetään palkata eri nimikkeellä ja sitten teettää toisen palkkaluokan töitä. Pahimmillaan palkkatarjous ollut 10 euroa tunnissa siis 1600 euroa kuukaudessa. Sertifioidulle ammattimiehelle. Kyllä se on niin, että työnantajapuoli on ihan itse ongelman luonut. Tarpeeksi monta mätämunaa kun on joukossa, niin eivät ne hyvätkään enää erotu.
Ja sitten se toinen juttu on, että tuossa puhuttiin rekrykoulutuksista. Itsekin sellaisen aikoinani kävin ja sainkin työtä, mutta samalla sain ylipitkän koulutuksen ja 6 kk harjoittelua eli ilmaista duunia firmalle. Moni muu kurssilta ei saanut työtä lainkaan. Eli tässäkin te-palvelut ja työnantajat ovat itse sahanneet oman oksansa. Ketä kiinnostaa käydä kuukausien kurssitukset ja ilmaiset työharjoittelut, jos ammattina tulee olemaan esimerkiksi kaivinkoneen tai linja-auton kuljettaminen. Kun ennen vanhaan mentiin töihin ja alettiin saada palkkaa heti ensimmäisestä päivästä.
Onhan sellainen, jonka isä on ottanut pajaansa lapsesta saakka ja opettanut asiat tekemään kunnolla. Muut ei voikaan olla, kun ei asioita opita kirjoista lukemallaEi kukaan ole seppä syntyessään
Ai sä olet työtön ja asut vuokralla.Tämä! Ihan just näin. Ilmaista työharjoittelua tyrkytetään nykyään joka puolelta mutta jos palkasta erehtyy kysymään niin harjoittelija vaihtuu.
Mutta JOS oletamme, että uutinen on totta ja se VOI olla tottakin ja kyseessä on miljoonainvestoinnit tehnyt firma joka ihan oikeasti kaipaa palkattua työntekijää niin työkkärin rekrykoulutus karkottaa jokaisen jota ei pakoteta.
Minä en vakituista asuntoani irtisano jonkun saakelin rekrykoulutuksen vuoksi.
Jos firma työntekijän kauempaa tahtoo niin se ilmoittaa tarvitsevansa ihan oikeaa työntekijää. Koeajaksi tarjolla majoitus työmaaparakissa.
Jos työsopimukseen asti päästään niin alueella on vuokra-asuntoja ja avustamme sellaisen hankinnassa.
Jos ei päästä niin lähdet maitojunalla sinne mistä tulitkin.
Noilla ehdoilla minä lähden Vieremälle tältä istumalta.
Joo, kyl mäkin menisin töihin jos ois tarjolla jotain "tätäpäivää". Somemarkkinointia, visualisointia jne. Mutkun on vaan jotain metallivaraston paskaduunia tai sitten puhelinmyyntiä.
Oon somes tosi taitava ja unelmaduuni olis se, että somessa vaikka markkinois tavaraa. Mut eipä näit tarjota tai jos tarjotaan ni miljoona hakijaa ja sitten joku pomon sukulainen saa paikan. Vituttaa.
Täl hetkel oon kaupas hyllyttäjänä. Itteasias ihan kivaa duunia, mut ei toivettakaan et pääsis eteenpäin. Oon usein miettinyt, et tätä vois tehdä semmoset joille se paremmin sopii ja ite voisin vaikka ottaa kuvia ja instailla ja muuten somettaa...
Aika moni mut eipä ole lakossaAi sä olet työtön ja asut vuokralla.