tk:n lääkäripalvelujen käynti- ja vuosimaksusta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ???
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
?

???

Vieras
Meneekö tässä tapauksessa potilaalta lääkäripalvelujen käynti tai vuosimaksu kun potilas on käynyt omalla terveysasemalla hoitajan vastaanotolla ja laboratoriossa nieluviljelyssä (hoitajan lähettämänä). Nielussa kasvoi bakteeri, joten antibioottikuuri aloitettiin. Hoitaja laittoi tk:n lääkärille viestin ja lääkäri oli laittanut e-reseptin nielutulehduksen hoitoon. Potilas ei missään vaiheessa käynyt lääkärin vastaanotolla eikä täten edes tiedä kuka e-reseptin oli kirjoittanut .


Eli siis meneekö tässä tapauksessa lääkäripalveluiden käyntimaksu (tai vuosimaksu) kun potilas ei ole varsinaisesti lääkärin vastaanotolla käynyt vaan lääkäri on kirjoittanut e-reseptin näkemättä potilasta? Hoitaja ei potilaalle maksusta sanonut mitään.
 
No niin, sitä mieltä minäkin olen ettei tuosta pitäisi mennä kyllä käyntimaksua. Mutta kun lasku tuli!! mun on pitänyt soittaa sinne tk:hon mutta en oo töitteni vuoksi kerennyt.
 

Yhteistyössä